Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí pád Merkelové? 5 scénářů, které může přinést odstoupení ministra vnitra

Hrozí pád Merkelové? 5 scénářů, které může přinést odstoupení ministra vnitra

Vnitropolitická krize v Německu nabírá na obrátkách. Vládní koalice se otřásá kvůli sporům o migrační politiku. Hlavní štěpící linie přitom vede mezi dosavadními nejbližšími spojenci – křesťanskodemokratickou CDU a křesťanskosociální bavorskou formací CSU. Ministr vnitra Horst Seehofer v neděli nabídl rezignaci na vládní post i na funkci šéfa CSU. Dodal, že se definitivně rozhodne po pondělním jednání s CDU. Co se bude dít dál? A je variantou i konec kancléřky Angely Merkelové?

Německý ministr vnitra nabídl v neděli večer rezignaci kvůli přetrvávajícím koaličním sporům o podobu migrační politiky. Seehofer zastává názor, že by se migranti registrovaní v jiných státech Evropské unie měli vracet přímo od německých hranic. Kancléřka a šéfka sesterské strany CDU Angela Merkelová však chce nejprve dojednat dohodu s evropskými partnery.

Pracně sestavovaná vládní koalice se kvůli tomu po několika měsících existence otřásá v základech. Co bude dál? Záleží na Seehoferově rozhodnutí, které má učinit po jednání s CDU. Pokud se podaří nalézt dohodu a ministr ve funkci zůstane, vláda může pokračovat ve stávajícím složení. Když ne, dalších scénářů je hned několik.

Seehofer odstoupí, ale CSU v koalici zůstane

Bavorské uskupení může ve vládě zůstat i navzdory odchodu svého předsedy. V takovém případě by strana vybrala nového ministra vnitra. Pro kancléřku by to znamenalo částečné uklidnění situace. I tak by ale musela vyřešit koaliční rozpory a nalézt dohodu na sporných otázkách. Jinak by hrozilo opakování současné krize.

Pokud se CSU rozhodne vládu opustit, otevírá se cesta pro další varianty vývoje. Konec Merkelové by v takovou chvíli byl jednou z možností, definitivní by ale ještě nebyl. Záležet bude na tom, co se kancléřce podaří dojednat.

Menšinová vláda

Jednou z možností by byla menšinová vláda zbytku současné koalice, tedy CDU a SPD. Variantou je také minoritní kabinet složený pouze z ministrů za CDU. Takové řešení by vyžadovalo toleranci od některé z dalších stran, nejspíše od Zelených či FDP.

Scénář, který Česko zažilo od revoluce hned několikrát, by byl pro Němce premiérou. Od druhé světové války měly vlády v Bundestagu vždy většinu. Menšinová vláda byla jedním ze scénářů během vlekoucích se povolebních jednání. Merkelová tehdy prohlásila, že by pokud by na něj mělo dojít, raději by viděla nové volby.

Nová většinová koalice

Kancléřka by se v případě odchodu CSU mohla pokusit dojednat novou většinovou koalici. Ke křesťanskodemokratické CDU a sociálnědemokratické SPD by tak mohli přibýt například liberálové s FDP nebo Zelení. V obou případech by vláda měla zajištěnou bezpečnou většinu.

Tento scénář je už pro Merkelovou větším rizikem. Při jednání s novým partnerem by musela začít prakticky od začátku a ve hře by byly nejen již dohodnuté programové body, ale také její křeslo.

Konec Merkelové

Ukončení téměř třináctileté kancléřčiny vlády může teoreticky navrhnout i Bundestag. Německý systém je ale složitější než ten český a platí v něm institut tzv. konstruktivní nedůvěry. Poslanci sice mají právo vyjádřit kancléřce nedůvěru, zároveň ale musí přijít s vlastním člověkem, který by ji ve funkci nahradil. Mezi stranami, jež by potenciální proti Merkelové hlasovaly, však panují velké rozpory a je nepravděpodobné, že by se shodly na jednom jméně.

Nové volby

V případě pádu současné koalice, bude mít prezident Frank-Walter Steinmeier možnost rozpustit parlament a vypsat nové volby. Ty by se konaly do 60 dnů. Tuto variantu Merkelová v minulosti preferovala, pokud by se jí nepodařilo sestavit většinový kabinet. Podle průzkumů by v nich opět zvítězila koalice CDU/CSU. Je však otázkou, jak by se nálady voličů přelily, kdyby obě formace kandidovaly odděleně. Výrazně posílit by přitom mohla i extremistická Alternativa pro Německo, jejíž podpora se v šetřeních přibližuje SPD.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744