Hrozí pád Merkelové? 5 scénářů, které může přinést odstoupení ministra vnitra | info.cz

Články odjinud

Hrozí pád Merkelové? 5 scénářů, které může přinést odstoupení ministra vnitra

Vnitropolitická krize v Německu nabírá na obrátkách. Vládní koalice se otřásá kvůli sporům o migrační politiku. Hlavní štěpící linie přitom vede mezi dosavadními nejbližšími spojenci – křesťanskodemokratickou CDU a křesťanskosociální bavorskou formací CSU. Ministr vnitra Horst Seehofer v neděli nabídl rezignaci na vládní post i na funkci šéfa CSU. Dodal, že se definitivně rozhodne po pondělním jednání s CDU. Co se bude dít dál? A je variantou i konec kancléřky Angely Merkelové?

Německý ministr vnitra nabídl v neděli večer rezignaci kvůli přetrvávajícím koaličním sporům o podobu migrační politiky. Seehofer zastává názor, že by se migranti registrovaní v jiných státech Evropské unie měli vracet přímo od německých hranic. Kancléřka a šéfka sesterské strany CDU Angela Merkelová však chce nejprve dojednat dohodu s evropskými partnery.

Pracně sestavovaná vládní koalice se kvůli tomu po několika měsících existence otřásá v základech. Co bude dál? Záleží na Seehoferově rozhodnutí, které má učinit po jednání s CDU. Pokud se podaří nalézt dohodu a ministr ve funkci zůstane, vláda může pokračovat ve stávajícím složení. Když ne, dalších scénářů je hned několik.

Seehofer odstoupí, ale CSU v koalici zůstane

Bavorské uskupení může ve vládě zůstat i navzdory odchodu svého předsedy. V takovém případě by strana vybrala nového ministra vnitra. Pro kancléřku by to znamenalo částečné uklidnění situace. I tak by ale musela vyřešit koaliční rozpory a nalézt dohodu na sporných otázkách. Jinak by hrozilo opakování současné krize.

Pokud se CSU rozhodne vládu opustit, otevírá se cesta pro další varianty vývoje. Konec Merkelové by v takovou chvíli byl jednou z možností, definitivní by ale ještě nebyl. Záležet bude na tom, co se kancléřce podaří dojednat.

Menšinová vláda

Jednou z možností by byla menšinová vláda zbytku současné koalice, tedy CDU a SPD. Variantou je také minoritní kabinet složený pouze z ministrů za CDU. Takové řešení by vyžadovalo toleranci od některé z dalších stran, nejspíše od Zelených či FDP.

Scénář, který Česko zažilo od revoluce hned několikrát, by byl pro Němce premiérou. Od druhé světové války měly vlády v Bundestagu vždy většinu. Menšinová vláda byla jedním ze scénářů během vlekoucích se povolebních jednání. Merkelová tehdy prohlásila, že by pokud by na něj mělo dojít, raději by viděla nové volby.

Nová většinová koalice

Kancléřka by se v případě odchodu CSU mohla pokusit dojednat novou většinovou koalici. Ke křesťanskodemokratické CDU a sociálnědemokratické SPD by tak mohli přibýt například liberálové s FDP nebo Zelení. V obou případech by vláda měla zajištěnou bezpečnou většinu.

Tento scénář je už pro Merkelovou větším rizikem. Při jednání s novým partnerem by musela začít prakticky od začátku a ve hře by byly nejen již dohodnuté programové body, ale také její křeslo.

Konec Merkelové

Ukončení téměř třináctileté kancléřčiny vlády může teoreticky navrhnout i Bundestag. Německý systém je ale složitější než ten český a platí v něm institut tzv. konstruktivní nedůvěry. Poslanci sice mají právo vyjádřit kancléřce nedůvěru, zároveň ale musí přijít s vlastním člověkem, který by ji ve funkci nahradil. Mezi stranami, jež by potenciální proti Merkelové hlasovaly, však panují velké rozpory a je nepravděpodobné, že by se shodly na jednom jméně.

Nové volby

V případě pádu současné koalice, bude mít prezident Frank-Walter Steinmeier možnost rozpustit parlament a vypsat nové volby. Ty by se konaly do 60 dnů. Tuto variantu Merkelová v minulosti preferovala, pokud by se jí nepodařilo sestavit většinový kabinet. Podle průzkumů by v nich opět zvítězila koalice CDU/CSU. Je však otázkou, jak by se nálady voličů přelily, kdyby obě formace kandidovaly odděleně. Výrazně posílit by přitom mohla i extremistická Alternativa pro Německo, jejíž podpora se v šetřeních přibližuje SPD.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud