Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrůzné svědectví zrůdností Islámského státu: Radikálové nechali matku sníst vlastní dítě

Hrůzné svědectví zrůdností Islámského státu: Radikálové nechali matku sníst vlastní dítě

Zvrácenosti páchané samozvaným Islámským státem neznají mezí. Důkazem zrůdnosti této teroristické organizace je svědectví, podle kterého radikálové nechali matku ročního dítěte tři dny trpět hladem, sníst ji pak přiměli jídlo uvařené z vlastního dítěte. Příběh, při kterém vstávají vlasy hrůzou, svěřila egyptské televizi irácká poslankyně Vian Dakhilová. Další tragédii podle její výpovědi zažila jedna z iráckých rodin, která byla nucená sledovat, jak islamisté znásilnili 10letou dívku k smrti.

„Jedna z žen, kterou jsme dokázali z rukou IS dostat zpět, uvedla, že byla tři dny držena ve sklepě bez jídla a vody. Pak jí přinesli talíř s rýží a masem,“ řekla v rozhovoru pro egyptskou televizi Extra News irácká poslankyně. Žena jídlo okamžitě snědla – po třech dnech pro ni bylo vysvobozením. „Když dojedla, řekli jí: ‚Uvařili jsme tvého ročního syna, kterého jsme ti vzali. A to je to, co jsi právě snědla,“ svěřila moderátorce, která se na místě rozbrečela.

Žena, kterou vysvobodili ze spárů islamistů, pochází z komunity jezídů, na níž se zrůdnosti Islámského státu podepsaly nejvíc. Radikálové totiž jezídskou menšinu, kterou tvoří hlavně Kurdové ze severního Iráku, považují za odpad a tvrdí, že věří v ďábla. Islámský stát tak po ovadnutí území v Iráku a Sýrii začal jezídské muže jednoho po druhém zabíjet, ženy pak zneužívali jako sexuální otrokyně. 

Vian Dakhilová egyptské televizi svěřila i osudy dalších jezídek z Iráku. „Jedna z dívek uvedla, že vzali šest jejích sester. Její mladší sestra – desetiletá dívka – byla znásilněna k smrti před zraky jejího otce a ostatních sester.“

Podle odhadu květnového vydání časopisu PLOS Medicine bylo z téměř 10 tisíc jezídů, kterých se Islámský stát před dvěma lety zmocnil, víc než tři tisíce zabito. Někteří byli popraveni zvlášť brutálním způsobem, jako je stětí hlavy.

Pro INFO.CZ před nedávnem svěřila svůj příběh i jezídka Lamíja Adži Bašárová, která v 16 letech ztratila rodinu a celou její vesnici vyvraždili. Několik měsíců pak radikálům z IS sloužila jako sexuální otrokyně. Lamíja ale měla štěstí – ze spárů islámského státu se jí podařilo po 20 měsících v zajetí utéct. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744