Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrůzy z řeckých uprchlických táborů. Znásilnění zažila i čtyřletá dívka

Hrůzy z řeckých uprchlických táborů. Znásilnění zažila i čtyřletá dívka

Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem sice vedla ke snížení počtu migrantů přicházejících přes Řecko do Evropy. Ti, kteří ale už na řecké straně byli, však doplácí na neochotu evropských zemí migranty přijímat. V táborech přitom často zažívají hrůzy, které je mohou poznamenat do konce života. Výjimkou není ani znásilňování dětí.

V Řecku je v současné době 62 tisíc uprchlíků, z toho 13 tisíc dětí. Studie Harvardovy univerzity upozorňuje na jejich často děsivé příběhy.

„Muž z jedné z mafiánských skupin nalákal sedmiletou dívku do stanu. Řekl jí, že tam bude moci hrát hry na telefonu. Poté stan uzavřel. Později dívka popsala, že byla znásilněna,“ cituje list The Independent psychologa z tábora v Aténách.

Ten se setkal i s případem znásilnění teprve čtyřleté holčičky. „Její matka udělala všechno, aby to nahlásila,“ připomíná psycholog jeden z největších problémů, kterým musí oběti sexuálních útoků v táborech čelit.

I humanitární pracovníci působící na místě upozorňují, že napadení se často nemají kam obrátit. Jsou příliš vyděšení a někdy nemají ani tlumočníky, kteří by jim pomohli překonat jazykovou bariéru.

Nemožnost domoci se práva vede ke vzrůstajícímu násilí uvnitř táborů. Když muž v jednom řeckém zařízení znásilnil malou dívku, počkala si na něj skupina jiných migrantů, kteří ho zbili.

V přelidněných táborech se přitom daří zmíněným mafiánským skupinám. Migrační dohoda mezi EU a Tureckem zanechala v Řecku desetitisíce uprchlíků toužících po životě v Evropě. Jsou mezi nimi i ženy, které nemají partnera nebo někoho, kdo by je chránil.

„Lidé zůstávají v táborech, kde obecně chybí bezpečí,“ popisuje Marleen Korthals Altesová z organizace Save the Childern.

Ženy tak nabízejí vlastní tělo právě za záruku bezpečnosti. Jiní zase sexuální služby provozují, aby vydělali nějaké peníze na cestu. Jsou známé i případy nezletilých prostitutů, kteří se často za malé peníze prodávají v athénských parcích. Mnozí zase nepočítali, že v Řecku zůstanou tak dlouho a došly jim peníze. Prostitucí tak chtějí získat jídlo nebo střechu nad hlavou.

Humanitární pracovníci předpokládají, že situace se bude dále zhoršovat. Ochota evropských zemí přijímat migranty je totiž stále velice nízká. To platí i pro děti. Od platnosti migrační dohody zažádalo v Řecku o azyl 10 400 dětí. Jiné země jich přitom přijaly jen lehce přes 2 400.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744