Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ v epicentru: Summit k odzbrojení KLDR nepovede, Čína na něm vydělá, varuje analytik

INFO.CZ v epicentru: Summit k odzbrojení KLDR nepovede, Čína na něm vydělá, varuje analytik

Čína si jednáním Trumpa s Kimem zajišťuje to, že u jejích hranic nebudou američtí vojáci a američtí spojenci ve východní Asii nebudou toužit po jaderných zbraních, vysvětluje odborník na bezpečnost Bilveer Singh z National University of Singapore, kde s ním reportér INFO.CZ dělal rozhovor jen pár hodin před ostře sledovanou schůzku. Summit navíc podle něj rozhodně nepovede k jadernému odzbrojení Severní Koreje.

Kim Čong-un se rozhodně nevzdá svého nukleárního arzenálu, zdůrazňuje singapurský politolog Bilveer Singh. Shoduje se tak s dalšími odborníky, kteří tvrdí, že Kim se jednoduše nechce vzdát svých jaderných zbraní, protože je považuje za záruku toho, že na něj Spojené státy nezaútočí. Stejně se vyjádřil například pro arabskou televizní stanici Al-Džazíra Horacio Falcao, odborník na vyjednávání ze singapurské pobočky známé manažerské školyEuropean Institute of Business Administration. A nedávno totéž řekl INFO.CZ i čínský odborník na jaderné zbraně Tchung Čao.

Jednání podle většiny odborníků neskončí zřejmě ani totálním neúspěchem, ani slibem okamžitého nukleárního odzbrojení Severní Koreje. „Kim se totiž bojí, že dopadne jako libyjský vůdce Muammar Kaddáffí, který se sice vzdal svého jaderného programu, ale o pár let později byl svržen lidovou revolucí, které pomohly zvítězit nad diktátorem i nálety západních letadel včetně těch amerických,“ uvádí singapurský odborník. Podle Singha Kima před vzdáním se nukleárních zbraní varuje i příklad Kyjeva. Ukrajina se po rozpadu Sovětského svazu vzdala svých jaderných zbraní a za to jí byla zaručena nedotknutelnost jejích hranic. Jedním ze signatářů Budapešťského memoranda, které to mělo zaručit, bylo i Rusko které pak anektovalo ukrajinský Krym.

Z jednání Trumpa s Kimem ale může vzejít plán toho, jak v budoucnu bude Severní Korea utlumovat svůj jaderný program, pokud se vydá se cestou nukleárního odzbrojení. K něčemu takovému podle Singha nyní tlačí Trumpa jihokorejský prezident Mun Če-in. Kim se také může vzdát okamžitě několika svých jaderných hlavic a pravděpodobně se zaváže, že už nebude provádět jaderné a některé raketové testy. Trumpovi to pomůže ukázat, že něčeho skutečně dosáhl a omezil možnost severokorejského jaderného útoku na Spojené státy. Kim navíc tvrdí, že už v podstatě další testy nepotřebuje, protože jeho země technicky zvládla výrobu funkční menší jaderné hlavice a její umístění na mezikontinentální balistickou raketu. Odborníci také předpokládají, že se Donald Trump a Kim Čong-un dohodnou na uzavření mírové smlouvy, která formálně ukončí korejskou válku z let 1950 – 1953. Korejská válka totiž skončila jen příměřím.

„Oba státníci, Kim i Trump, už do jednání hodně investovali a potřebují nějakou dohodu,“ říká Singh. Výsledkem zřejmě bude zmírnění napětí na Korejském poloostrově a snížení možnosti vypuknutí války. Na tom podle singapurského politologa nakonec nejvíc vydělá Čína. Pokud se skutečně sníží napětí na Korejském poloostrově, Peking se nemusí obávat války, kterou by Severní Korea s velkou pravděpodobností prohrála, a jejímž výsledkem by bylo její spojení s Jižní Koreou. Čína by pak hraničila se současnou Jižní Koreou, americkým spojencem, na jehož území jsou i americké základny. „I pokud by nedošlo k válce, Peking se bojí toho, že napětí na severokorejském poloostrově může vést k situaci, kdy na své vlastní jaderné zbraně začnou pomýšlet Japonsko či dokonce Jižní Koream, a to jako na ochranu před severokorejským útokem. Peking si oddechne, pokud tato možnost zmizí,“ říká Singh.

Podle něj dokonce v případě. že nedojde k dohodě mezi Kimem a Trumpem v Singapuru, bude sama Čína tlačit Kima v budoucnu k nějaké jiné dohodě, která zmírní napětí na poloostrově. „Může to pak dokonce prodat tak, že právě ona je tím schopným mírotvorcem, který uspěl tam, kde USA selhaly, a to zvýší její mezinárodní prestiž a vliv v Asii,“ dodává.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1