Írán je největší nebezpečí na Blízkém východě. Bez konfrontace nebude mír, tvrdí Pompeo | info.cz

Články odjinud

Írán je největší nebezpečí na Blízkém východě. Bez konfrontace nebude mír, tvrdí Pompeo

Bez konfrontace s Íránem nelze na Blízkém východě dosáhnout mír, prohlásil dnes americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se před jednáním varšavské konference o tomto regionu sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Šéf izraelské vlády fórum označil za historický obrat. Izrael i USA konferenci chápou jako vytvoření většího tlaku na íránský režim. Podle Pompea je Írán největším nebezpečím na Blízkém východě.

„Téměř šedesát ministrů zastupujících několik desítek vlád, izraelský premiér a ministři hlavních arabských států seděli vedle sebe a mluvili nahlas, jasně a jednotně o nebezpečí, jaké představuje íránský režim,“ sdělil dnes Netanjahu ke středeční společné večeři, jíž konference začala.

USA původně konferenci označovaly jako debatu zaměřenou na Írán, později se ale téma rozšířilo na mír a bezpečnost na Blízkém východě.

„Stabilitu na Blízkém východě nemůžete mít, pokud se nepostavíte Íránu. To není možné. Existuje nepřátelské (íránské) ovlivňování v Libanonu, Jemenu, Sýrii a Iráku. Skutečné hrozby jsou tři H: Húsíové (šíitští povstalci v Jemenu podporovaní Íránem), Hamás (palestinské radikální hnutí bojující proti Izraeli) a Hizballáh (libanonská šiítská organizace podporovaná Íránem),“ prohlásil Pompeo před novináři vedle Netanjahua.

Izraelský premiér sice hovořil o ministrech v sále, avšak na ministerské úrovni jsou přítomny jenom některé ze 60 účastnických zemí. Evropské státy včetně ČR poslaly do Varšavy většinou náměstky ministrů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud