Íránský duchovní vůdce Chameneí: Trump udělal chybu, jeho projev byl hloupý a povrchní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránský duchovní vůdce Chameneí: Trump udělal chybu, jeho projev byl hloupý a povrchní

Íránský duchovní vůdce Chameneí: Trump udělal chybu, jeho projev byl hloupý a povrchní

Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa ze lži. Kritizoval ho přitom za odstoupení od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, které Trump ohlásil v úterý. „Pane Trumpe, říkám vám jménem íránského lidu: udělal jste chybu,“ prohlásil Chameneí na setkání s učiteli a univerzitními profesory v Teheránu.

Chameneí má v Íránu poslední slovo v politických otázkách a na rozdíl od prezidenta Hasana Rúháního jadernou dohodu v době jejího vyjednávání příliš nepodporoval. Nakonec s ní ale souhlasil.

Dnes bez dalšího objasnění uvedl, že Trumpův úterní projev obsahoval snad přes deset lží a byl „hloupý a povrchní“.

„Včera (v úterý) večer jste slyšeli hloupé a povrchní výroky amerického prezidenta. Obsahovaly možná více než deset lží. Hrozil jak (íránskému) vedení, tak lidu, když říkal že udělá to a ono. Pane Trumpe, říkám vám jménem íránského lidu, udělal jste strašnou chybu,“ prohlásil Chameneí, který dohodu označoval její anglickou zkratkou JCPOA.

„My jsme přijali JCPOA, ale nepřátelství vůči islámské republice neskončilo. Teď vytahují otázku naší role v regionu a otázku raket. Když přistoupíme i na to, přijdou s dalšími tématy. Důvodem odporu USA proti (íránskému) vedení je to, že USA v minulosti Írán ovládaly a že (islámská) revoluce“ s touto dominancí skončila, prohlásil Chameneí před davem, v němž většina k němu napřahovala zvednutou ruku.

Prohlásil také, že Írán nyní očekává, že Evropané poskytnou dostatečné záruky, aby Írán mohl dále dohodu uznávat. „Teď říkají, že chtějí, abychom dohodu dodržovali se třemi evropskými zeměmi, ale já těmto třem zemím nedůvěřuji... protože zítra udělají totéž co USA,“ sdělil vůdce na adresu evropských signatářů Německa, Francie a Německa. Dohodu podepsaly také Rusko a Čína a EU.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.