Íránský prezident: Izrael je „rakovinový nádor v regionu“. Rúhaní přitom dosud vystupoval umírněně | info.cz

Články odjinud

Íránský prezident: Izrael je „rakovinový nádor v regionu“. Rúhaní přitom dosud vystupoval umírněně

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes označil Izrael za rakovinový nádor“ , který vytvořily západní země, aby mohly prosazovat své zájmy na Blízkém východě. Íránští vůdci Izrael často kritizují a předpovídají jeho zánik, nicméně Rúhání, který je považován za umírněného politika, se podobné rétorice dosud téměř vyhýbal, poznamenala agentura AP.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že „Rúháního urážky, které vyzývají ke zničení Izraele, znovu dokazují, proč se země světa musí spojit, pokud jde o vyhlášení sankcí proti íránskému teroristickému režimu, který je ohrožuje“.

Ruhání na každoroční konferenci o islámské jednotě pořádané v Teheránu uvedl, že  „jedním z hrozivých důsledků druhé světové války bylo vytvoření rakovinového nádoru v regionu“. Izrael pak označil za  „falešný režim“ vytvořený západními zeměmi.

Íránský prezident ve svém projevu rovněž řekl, že Spojené státy si pěstují úzké vztahy s  „muslimskými národy v regionu“, aby ochránily Izrael.

Jak uvedla AP, šlo o zjevnou narážku na Saúdskou Arábii a její sunnitské spojence. Íránský prezident nicméně dodal, že Írán je připraven Saúdskou Arábii bránit před „terorismem a velmocemi“.

„Považujeme vás za bratra," uvedl Rúhání. „Považujeme obyvatele Mekky a Mediny za naše bratry,“ dodal s odkazem na dvě nejposvátnější muslimská místa.

Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie, která je důležitým spojencem USA, jsou hlavními mocenskými rivaly na Blízkém východě, přičemž v Jemenu, Sýrii, Iráku a v Libanonu podporují různé skupiny.

Před třemi lety přerušila Saúdská Arábie s Íránem diplomatické styky. Reagovala tak na napadení saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu kvůli popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud