Íránský prezident poprvé promluvil k demonstrantům: Máte právo protestovat, ale bez násilí a destrukce | info.cz

Články odjinud

Íránský prezident poprvé promluvil k demonstrantům: Máte právo protestovat, ale bez násilí a destrukce

Íránský prezident Hasan Rúhání se dnes poprvé veřejně vyjádřil k protivládním protestům, které v zemi trvají od čtvrtka a které si vyžádaly nejméně dvě oběti. Prezident uvedl, že Íránci mají právo vyjádřit svůj názor a kritizovat vládu, kritika ale podle něj nesmí vyústit v násilí. Informovala o tom agentura AP.

"Lidé mají absolutní svobodu kritizovat vládu a protestovat, jejich protesty by ale měly přispět k vylepšení situace v zemi. Kritika by neměla být provázena násilím a ničením veřejného majetku," řekl dnes Rúhání. Ten byl letos zvolen na druhé funkční období v čele země i díky slibu, že ozdraví ekonomiku, poznamenanou léty mezinárodních sankcí.

Díky dohodě z roku 2015 byly mezinárodní sankce zrušeny, na ekonomice se to ale zatím projevuje jen pomalu. Podařilo se srazit inflaci, avšak nezaměstnanost zůstává vysoká - letos činila 12,4 procenta, mezi mladými Íránci byla ale vyšší - 29 procent.

Právě nespokojenost s ekonomickou situací byla hlavním důvodem, proč nynější nepokoje ve čtvrtek vypukly. Lidé v ulicích ale záhy začaly volat hesla jako "Pryč s diktátorem!", čímž měli podle agentury Reuters na mysli zejména nejvyššího duchovního vůdce země ajatolláha Alího Chameneího. Demonstranti volali také hesla za propuštění politických vězňů.

Mnozí kritizují i zahraniční politiku Íránu na Blízkém východě, kde je vláda zapojena do války v Sýrii a Iráku podporou libanonského šíitského hnutí Hizballáh a kde také finančně podporuje Palestince. Íránci vládě vyčítají, že se kvůli tomu málo věnuje domácím ekonomickým problémům.

Nynější nepokoje vypukly ve čtvrtek ve druhém největším městě země v Mašhadu a posléze se rozšířily do dalších měst země, včetně metropole Teheránu. Při zásahu bezpečnostních složek proti protestujícím v západoíránském městě Dorúd v sobotu zemřeli dva lidé.

Protesty, jichž se účastní desítky tisíc lidí, jsou největšími nepokoji v Íránu od roku 2009. Tehdy vyšli Íránci do ulic po druhém zvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, protože vinili revoluční gardy ze zmanipulování výsledků voleb. Nepokoje trvaly několik měsíců a vyžádaly si několik desítek mrtvých a stovky zatčených.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud