Články odjinud

Izrael částečně otevřel přechod s Gazou. Dopravovat se budou léky, potraviny a pohonné hmoty

Izrael částečně otevřel přechod s Gazou. Dopravovat se budou léky, potraviny a pohonné hmoty

Izrael dnes částečně otevřel přechod Kerem Šalom, přes který do Gazy proudí zboží. Do enklávy tak mohou být dopraveny léky, potraviny a pohonné hmoty, další zboží ale nikoliv, píše list The Times of Israel. Přechod Izrael uzavřel 9. července v reakci na to, že Palestinci posílali z Gazy směrem k Izraeli draky a balonky s hořlavinami.

Úplné otevření přechodu izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes podmínil tím, že podobné útoky Hamásu zcela skončí. Útoky přitom Lieberman označil za teroristické aktivity. V prohlášení ministr obrany oznámil, že přes přechod budou moci proudit potraviny a léky, které se z humanitárních důvodů v omezeném množství do Gazy dostávaly i během uzavření, ale také pohonné hmoty, komerční zboží ale nikoliv.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než deseti letech vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

Palestinci v Gaze protestují od konce března proti špatným životním podmínkám a žádají možnost vrátit se na území, která byla domovem jejich předků, ale v současnosti se nacházejí v Izraeli. Od začátku protestů 30. března izraelská palba podle agentury AFP usmrtila nejméně 138 Palestinců. Minulý týden byl zabit jeden izraelský voják.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud