Izrael částečně otevřel přechod s Gazou. Dopravovat se budou léky, potraviny a pohonné hmoty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael částečně otevřel přechod s Gazou. Dopravovat se budou léky, potraviny a pohonné hmoty

Izrael částečně otevřel přechod s Gazou. Dopravovat se budou léky, potraviny a pohonné hmoty

Izrael dnes částečně otevřel přechod Kerem Šalom, přes který do Gazy proudí zboží. Do enklávy tak mohou být dopraveny léky, potraviny a pohonné hmoty, další zboží ale nikoliv, píše list The Times of Israel. Přechod Izrael uzavřel 9. července v reakci na to, že Palestinci posílali z Gazy směrem k Izraeli draky a balonky s hořlavinami.

Úplné otevření přechodu izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes podmínil tím, že podobné útoky Hamásu zcela skončí. Útoky přitom Lieberman označil za teroristické aktivity. V prohlášení ministr obrany oznámil, že přes přechod budou moci proudit potraviny a léky, které se z humanitárních důvodů v omezeném množství do Gazy dostávaly i během uzavření, ale také pohonné hmoty, komerční zboží ale nikoliv.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než deseti letech vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

Palestinci v Gaze protestují od konce března proti špatným životním podmínkám a žádají možnost vrátit se na území, která byla domovem jejich předků, ale v současnosti se nacházejí v Izraeli. Od začátku protestů 30. března izraelská palba podle agentury AFP usmrtila nejméně 138 Palestinců. Minulý týden byl zabit jeden izraelský voják.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.