Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael chce od Palestinců peníze za škody způsobené z Pásma Gazy. Škodu odhaduje na 31 milionů korun

Izrael chce od Palestinců peníze za škody způsobené z Pásma Gazy. Škodu odhaduje na 31 milionů korun

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli nařídil, aby z peněz, které Izrael vybírá pro palestinskou samosprávu, byly odečteny škody způsobené účastníky protestů u hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Podle izraelských zdrojů bylo při žhářských útocích zničeno přes 2400 hektarů pozemků.

Netanjahu dal podle izraelského listu The Times of Israel příkaz šéfovi národní bezpečnostní komise, aby odečetl z vybraných daní a cel sumu, která bude použita jako kompenzace Izraelcům žijícím u hranice Pásma Gazy.

Palestinci začali u hranice demonstrovat v březnu. Od té doby jich přes 110 zemřelo a tisíce dalších byly zraněny. Jednou z forem protestu je vysílání draků se zápalnými látkami přes hranici. I v neděli večer tak Palestinci způsobili dva požáry - jeden v lese Šokeda, vyhledávaném turisty, druhý na parkovišti.

Izrael odhaduje škodu na zemědělství na pět milionů šekelů (téměř 31 milionů Kč). Do toho není započtena škoda, která byla způsobena v přírodních rezervacích.

Podle dohody z roku 1994 převádí Izrael každý rok palestinské samosprávě miliony šekelů celních poplatků vybraných ze zboží, které je určeno pro palestinský trh a které prochází izraelskými přístavy. Palestinská samospráva sídlí v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu a nekontroluje Pásmo Gazy, které řídí radikální hnutí Hamás. Trestat samosprávu kvůli akcím páchaným v Pásmu Gazy podle kritiků Hamás jen těžko přiměje zastavit žhářské útoky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1