Články odjinud

Izrael chce od Palestinců peníze za škody způsobené z Pásma Gazy. Škodu odhaduje na 31 milionů korun

Izrael chce od Palestinců peníze za škody způsobené z Pásma Gazy. Škodu odhaduje na 31 milionů korun

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli nařídil, aby z peněz, které Izrael vybírá pro palestinskou samosprávu, byly odečteny škody způsobené účastníky protestů u hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Podle izraelských zdrojů bylo při žhářských útocích zničeno přes 2400 hektarů pozemků.

Netanjahu dal podle izraelského listu The Times of Israel příkaz šéfovi národní bezpečnostní komise, aby odečetl z vybraných daní a cel sumu, která bude použita jako kompenzace Izraelcům žijícím u hranice Pásma Gazy.

Palestinci začali u hranice demonstrovat v březnu. Od té doby jich přes 110 zemřelo a tisíce dalších byly zraněny. Jednou z forem protestu je vysílání draků se zápalnými látkami přes hranici. I v neděli večer tak Palestinci způsobili dva požáry - jeden v lese Šokeda, vyhledávaném turisty, druhý na parkovišti.

Izrael odhaduje škodu na zemědělství na pět milionů šekelů (téměř 31 milionů Kč). Do toho není započtena škoda, která byla způsobena v přírodních rezervacích.

Podle dohody z roku 1994 převádí Izrael každý rok palestinské samosprávě miliony šekelů celních poplatků vybraných ze zboží, které je určeno pro palestinský trh a které prochází izraelskými přístavy. Palestinská samospráva sídlí v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu a nekontroluje Pásmo Gazy, které řídí radikální hnutí Hamás. Trestat samosprávu kvůli akcím páchaným v Pásmu Gazy podle kritiků Hamás jen těžko přiměje zastavit žhářské útoky.