Izrael chce od Palestinců peníze za škody způsobené z Pásma Gazy. Škodu odhaduje na 31 milionů korun | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael chce od Palestinců peníze za škody způsobené z Pásma Gazy. Škodu odhaduje na 31 milionů korun

Izrael chce od Palestinců peníze za škody způsobené z Pásma Gazy. Škodu odhaduje na 31 milionů korun

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli nařídil, aby z peněz, které Izrael vybírá pro palestinskou samosprávu, byly odečteny škody způsobené účastníky protestů u hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Podle izraelských zdrojů bylo při žhářských útocích zničeno přes 2400 hektarů pozemků.

Netanjahu dal podle izraelského listu The Times of Israel příkaz šéfovi národní bezpečnostní komise, aby odečetl z vybraných daní a cel sumu, která bude použita jako kompenzace Izraelcům žijícím u hranice Pásma Gazy.

Palestinci začali u hranice demonstrovat v březnu. Od té doby jich přes 110 zemřelo a tisíce dalších byly zraněny. Jednou z forem protestu je vysílání draků se zápalnými látkami přes hranici. I v neděli večer tak Palestinci způsobili dva požáry - jeden v lese Šokeda, vyhledávaném turisty, druhý na parkovišti.

Izrael odhaduje škodu na zemědělství na pět milionů šekelů (téměř 31 milionů Kč). Do toho není započtena škoda, která byla způsobena v přírodních rezervacích.

Podle dohody z roku 1994 převádí Izrael každý rok palestinské samosprávě miliony šekelů celních poplatků vybraných ze zboží, které je určeno pro palestinský trh a které prochází izraelskými přístavy. Palestinská samospráva sídlí v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu a nekontroluje Pásmo Gazy, které řídí radikální hnutí Hamás. Trestat samosprávu kvůli akcím páchaným v Pásmu Gazy podle kritiků Hamás jen těžko přiměje zastavit žhářské útoky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.