Je Elon Musk podvodník? Jeho firmu Tesla vyšetřuje FBI, napsal respektovaný americký deník | info.cz

Články odjinud

Je Elon Musk podvodník? Jeho firmu Tesla vyšetřuje FBI, napsal respektovaný americký deník

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje výrobce elektromobilů Tesla. Má podezření, že firma loni nadhodnotila prognózu výroby nové verze sedanu Model 3, čímž oklamala investory. Napsal to respektovaný americký list The Wall Street Journal. Tesla k tomu uvedla, že s úřady spolupracuje už delší dobu.

Loni v únoru představila firma Tesla ambiciózní plán, podle kterého chtěla ve čtvrtém čtvrtletí téhož roku vyrábět 5000 sedanů Model 3 za týden. Šéf společnosti Elon Musk loni v červenci uvedl, že v prosinci firma vyrobí 20.000 těchto aut. Společnost jich ale nakonec za celý loňský rok vyrobila celkem 2700, z toho 793 v posledním prosincovém týdnu.

FBI porovnává prohlášení společnosti s její výrobní kapacitou v loňském roce. Zjišťuje přitom, zda firma vydávala nadhodnocené prognózy o produkci vozu, a přitom věděla, že nebude možné plán splnit. Agenti FBI si v souvislosti s vyšetřováním předvolali i několik bývalých zaměstnanců Tesly, píše americký list. Úřad ale zatím jeho informace nekomentoval.

Mluvčí Tesly v reakci řekl, že firma o potížích se zvyšováním výroby informovala transparentně. Ministerstvu spravedlnosti také dříve poskytla k této záležitosti více podrobnosti a tvrdí, že k ničemu nebyla nucena. A že tyto informace poskytuje dobrovolně.

Tesla vykázala za třetí čtvrtletí tohoto roku čistý zisk 311,5 milionu dolarů (tedy 7,1 miliardy Kč), což byl třetí čtvrtletní zisk v patnáctileté historii firmy. Tesla také snížila počet hodin potřebných k montáži Modelu 3 a od července do září smontovala 53.239 těchto vozů, což pouze nepatrně zaostává za kýženým cílem vyrábět 5000 aut týdně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud