Články odjinud

Je Kiska pod vlivem Sorose? Finančník zareagoval na výroky slovenského premiéra

Je Kiska pod vlivem Sorose? Finančník zareagoval na výroky slovenského premiéra

Finančník a filantrop George Soros se ohradil proti výrokům, které na jeho adresu pronesl slovenský premiér Robert Fico. Fico v reakci na prohlášení slovenského prezidenta Andreje Kisky, který se vyslovil pro předčasné volby nebo pro zásadní rekonstrukci vlády kvůli ztrátě důvěry společnosti ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, naznačil, že hlava státu je pod vlivem miliardáře George Sorose.

„Soros nehraje žádnou roli v nedávném projevu prezidenta Kisky ani v nedávných demonstracích na Slovensku,“ stojí v prohlášení, které finančník poskytl slovenským Hospodářským novinám. 

Slovenský premiér v reakci na výroky prezidenta Kisky poukázal na schůzku hlavy státu s Georgem Sorosem, k níž došlo loni v září v New Yorku. „Ptám se, proč hlava státu šla soukromě k člověku, který má velmi pochybné jméno?“ řekl Fico. Na schůzce podle něj nebyl přítomen zástupce ministerstva zahraničí nebo slovenský velvyslanec.

„To, co se stalo po vraždě novináře a jeho přítelkyně, naznačuje, že je zde pokus v tomto státě o totální destabilizaci,“ dodal premiér.

Kiska jeho výroky označil za „konspirační teorie“, kterými se Fico akorát snaží odvést pozornost od hroutící se vlády. Premiérovy výroky okomentoval i Soros. V dnešním vyjádření vysvětlil, že jeho schůzka s Kiskou se odehrála během Valného shromáždění OSN. „Hovořilo se na ní o tom, jak pomoci k lepší integraci romské komunity na Slovensku, což je otázka, kterou se Open Society Fund Slovakia zabývá od svého založení,“ objasnil Soros ve stanovisku, který jeho mluvčí zaslal slovenským médiím.

Podle finančníka není pravda, že by byl Kiska na schůzce sám, jak tvrdí Fico. „Doprovázelo ho několik poradců. Soros byl ve spojení se svým synem Alexem Sorosem, místopřesedou nadace Open Society Fund a prezidentem OSF Patrickem Gaspardem,“ píše se v oficiálním stanovisku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud