Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je Kiska pod vlivem Sorose? Finančník zareagoval na výroky slovenského premiéra

Je Kiska pod vlivem Sorose? Finančník zareagoval na výroky slovenského premiéra

Finančník a filantrop George Soros se ohradil proti výrokům, které na jeho adresu pronesl slovenský premiér Robert Fico. Fico v reakci na prohlášení slovenského prezidenta Andreje Kisky, který se vyslovil pro předčasné volby nebo pro zásadní rekonstrukci vlády kvůli ztrátě důvěry společnosti ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, naznačil, že hlava státu je pod vlivem miliardáře George Sorose.

„Soros nehraje žádnou roli v nedávném projevu prezidenta Kisky ani v nedávných demonstracích na Slovensku,“ stojí v prohlášení, které finančník poskytl slovenským Hospodářským novinám. 

Slovenský premiér v reakci na výroky prezidenta Kisky poukázal na schůzku hlavy státu s Georgem Sorosem, k níž došlo loni v září v New Yorku. „Ptám se, proč hlava státu šla soukromě k člověku, který má velmi pochybné jméno?“ řekl Fico. Na schůzce podle něj nebyl přítomen zástupce ministerstva zahraničí nebo slovenský velvyslanec.

„To, co se stalo po vraždě novináře a jeho přítelkyně, naznačuje, že je zde pokus v tomto státě o totální destabilizaci,“ dodal premiér.

Kiska jeho výroky označil za „konspirační teorie“, kterými se Fico akorát snaží odvést pozornost od hroutící se vlády. Premiérovy výroky okomentoval i Soros. V dnešním vyjádření vysvětlil, že jeho schůzka s Kiskou se odehrála během Valného shromáždění OSN. „Hovořilo se na ní o tom, jak pomoci k lepší integraci romské komunity na Slovensku, což je otázka, kterou se Open Society Fund Slovakia zabývá od svého založení,“ objasnil Soros ve stanovisku, který jeho mluvčí zaslal slovenským médiím.

Podle finančníka není pravda, že by byl Kiska na schůzce sám, jak tvrdí Fico. „Doprovázelo ho několik poradců. Soros byl ve spojení se svým synem Alexem Sorosem, místopřesedou nadace Open Society Fund a prezidentem OSF Patrickem Gaspardem,“ píše se v oficiálním stanovisku.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1