Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je to úplně šílené.“ Právník migrantů tepe Trumpa za tvrdý postoj k migrantům

„Je to úplně šílené.“ Právník migrantů tepe Trumpa za tvrdý postoj k migrantům

Až dvanáctitisícihlavá karavana migrantů míří přes Mexiko do USA a prezident Donald Trump už opevňuje hranice. Tvrdý přístup Američanů rozebral v rozhovoru pro Blesk Zprávy právník žijící ve Spojených státech Matúš Varga. 

Co se stalo v USA, že už dnes není zemí zaslíbenou pro migranty. Je to po výměně prezidentů, nebo ta doba nazrávala už i dřív?

Myslím, že to velmi souvisí s životní úrovní americké střední třídy. Tím, že klesla životní úroveň Američanů, tak stali víc nenávistnými a začali hledat někoho, koho by obvinili. A tak začali velmi silné nálady proti migrantům, čehož se chytil Donald Trump a takto vznikla velmi silná protimigrační rétorika a protimigrační zákony.

Mám pocit, že Američané nerozlišují o jakého migranta, z jaké části jde. Je to tak?

Ano, je to přesně tak, je to úplně šílené. Oni si dali prioritu, že deportují každého, o kom zjistí, že je na území USA nelegálně. Za Baracka Obamy to bylo tak, že zjišťovali, kdo je prioritou na deportaci. Byli to především zločinci. Dnes je prioritou na deportaci každý.

Takže Donald Trump chce úplně zrušil úplně azylový systém?

Úplně ne. Zrušil asi polovinu azylů. Za vlády Baracka Obamy to bylo tak, že jste měl zažádat o právo o azyl buď na území USA, nebo jejich území, například v Praze na ambasádě. Dnes tyto azyly mimo USA neexistují a azyl můžete získat jen na území Spojených států.

A je tedy i složitější mechanismus, jak azyl získat, popřípadě jak žadatele a celou jeho rodinu prověřují?

Ano. Tento systém je dnes nastavený extrémně proti-azylově a proti-imigračně. Stalo se to, že nový ministr spravedlnosti zrušil řadu kategorií azylů, takže ten systém byl absolutně zdecimovaný a zůstaly jen útržky toho původního systému, je o mnoho těžší získat azyl a získat díky tomu legální status v USA.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz. 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232