Jihokorejci se dobrovolně nechávají zavřít do vězení. Unikají před vyhořením a pracovním tlakem | info.cz

Články odjinud

Jihokorejci se dobrovolně nechávají zavřít do vězení. Unikají před vyhořením a pracovním tlakem

Tisíce obyvatel Jižní Koreje se nechávají dobrovolně zavírat do „vězení“. Alespoň tak svému projektu s drobnými změnami věrně simulujícímu věznici říká jeho zakladatel, bývalý státní žalobce Kwon Yong-seok. Lidé jej berou jako únik před vyčerpávající pracovní kariérou i vnějším světem.

Kwon Yong-seok pracoval jako jihokorejský státní žalobce. Jeho kariéra probíhala standardně jako mnoho dalších v zemi. A stejně jako mnoho dalších i skončila. Kwon se za nějakou dobu začal cítit vyhořelý a vyčerpaný. Dokonce natolik, že zašel za svým přítelem, ředitelem věznice, a požádal jej, zda by ho nemohl na týden zavřít.

„Byl jsem fyzicky i mentálně vyčerpaný, ale neměl jsem odvahu opustit svoji práci. Nevěděl jsem, co dělat se životem. Poté jsem žačal přemýšlet, že bych byl na týden v izolaci. Rozhodování, kam bych měl jít dál, by se stalo trochu jasnějším. Byl bych bez cigaret, nápojů, mezilidských vztahů, šéfa a stresující práce,“ citovala Kwona stanice Al-Jazeera. 

Kwon se nevzdal ani po odmítnutí. Založil „vězení“, kam lidé mohou odcházet dobrovolně, pokud chtějí uniknout před tlakem každodeního života. Stačí zaplatit v přepočtu asi dva tisíce korun a můžete se cítit jako za mříženi. 

Dokonce i podmínky připomínají skutečnou věznici. Lidé žijí v zamčených celách, musí nosit uniformy, jedí vězeňskou stravu a musí odevzdat svůj mobilní telefon. Rozíl je akorát v detailech. Cely se dají odemykat zevnitř a jejich součástí je tlačítko na přivolání pomoci v případě pocitu klaustrofobie.

Navzdory výše zmíněnému Kwonův nápad prorazil. Vyzkoušelo jej už více než sva tisíce jihokorejců. Většinou volí jednodenní až týdenní pobyty, které zahrnují skupinové meditace. Většinu času ale „vězni“ tráví sami a často píší deníky.

Jihokorejská ekonomika sice patří k nejvyspělejším na světě, pracovní podmínky v zemi jsou ale často tvrdé. Vláda současného prezidenta Mun Če-ina se nedávno snažila pracujícím ulevit. Snížila maximální povolenou pracovní dobu z 68 na 52 hodin týdně.  I tak zůstává nejdelší na planetě. Cenou za maximální nasazení jsou lidské životy. Jižní Korea má ze všech států světa desátou největší míru sebevražd.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud