Juncker míří do Bílého domu jednat o smíru, Trump má ale s EU jiné plány. Ve hře je mnoho | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Juncker míří do Bílého domu jednat o smíru, Trump má ale s EU jiné plány. Ve hře je mnoho

Juncker míří do Bílého domu jednat o smíru, Trump má ale s EU jiné plány. Ve hře je mnoho

Americký prezident Donald Trump se dnes v Bílém domě setká s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem k ostře sledovanému jednání o stavu a budoucnosti obchodních vztahů USA a Evropské unie. Debata se podle očekávání soustředí na obchodní spor vyvolaný celním zatížením evropského zboží, který hrozí vyústit v transatlantickou celní a obchodní válku.

Trump v předvečer jednání na twitteru evropské partnery nešetřil. „Země, které s námi po léta v obchodu zacházely nespravedlivě, přijíždějí do Washingtonu jednat... Cla jsou skvělá! Buď země dohodnou spravedlivou smlouvu, nebo budou zasaženy cly. Tak je to jednoduché,“ napsal prezident.

Juncker údajně do Washingtonu nejede s žádným konkrétním návrhem, chce zmírnit napětí a udržet otevřený dialog. Agentura AP v komentáři označila Junckera za „evropského doyena kompromisu a shody“. Strategii vyjednávání předem domluvil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle serveru Politico ale Trump nestojí o dohodu, nýbrž o evropské ústupky.

Na nedávné schůzce ministrů financí zemí skupiny G20 americký ministr Steve Mnuchin nabídl Evropě novou dohodu o volném obchodu, kterou ale francouzský zástupce Bruno Le Maire odmítl. Nejprve je podle něj třeba zrušit cla, která zatěžují dovoz evropského hliníku a oceli do USA.

Ve hře je mnoho: v případě neúspěchu hrozí zavedení cel na dovoz evropských automobilů do USA s těžkými důsledky pro evropskou i americkou ekonomiku. Evropská komise už podle listu Financial Times připravuje soupis zboží, jehož by se mohlo týkat případné druhé kolo celních opatření.

Juncker, jehož na cestě do USA doprovází eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, po jednání v Bílém domě přednese v americkém Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) projev o budoucnosti evropsko-amerických vztahů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.