K USA se vydaly další karavany migrantů a Trump chce omezit azyly. Zažádat umožní jen těm, kdo se registrují | info.cz

Články odjinud

K USA se vydaly další karavany migrantů a Trump chce omezit azyly. Zažádat umožní jen těm, kdo se registrují

Spojené státy umožní požádat o azyl pouze těm přistěhovalcům, kteří se registrují již při vstupu do země. Ostatní budou považováni za osoby, které nelegálně překročily hranice, a budou vyhoštěni. Oznámil to dnes americký prezident Donald Trump s tím, že se příští týden chystá vydat dekret upravující imigrační pravidla. Směrem k USA postupují mezitím z jihu další migrační karavany a Trump spolu s tím před blížícími se volbami stupňuje protiimigrační rétoriku. Čelí za to kritice i z řad republikánů.

Trump oznámil své záměry během téměř půlhodinového projevu v Bílém domě, v němž varoval Američany před karavanami migrantů mířících pěšky k americké hranici s Mexikem. Americké úřady podle něho nevpustí tyto skupiny čítající několik tisíc lidí do země kvůli tomu, že jsou v jejich řadách podle Trumpa ukryti zločinci.

"Je to jako invaze... Zranili a napadli mexické vojáky," prohlásil prezident, který si za podobné poznámky již dříve vysloužil kritiku od opozičních demokratů i od části svých republikánů.

Prezident doplnil, že pokud někdo vstoupí do USA nelegálně, nebudou ho již úřady propouštět před rozhodnutím soudu, ale bude zadržován až do verdiktu a následně rovnou vyhoštěn.

Další karavany v pohybu

Americké ministerstvo obrany na Trumpův pokyn tento týden vyslalo k hranicím s Mexikem 5200 vojáků, kteří mají posílit ochranu kvůli blížícím se karavanám. K hranicím USA se mezitím vydaly další dvě ze Salvadoru. 

Mexický ministr vnitra Alfonso Navarrete dnes označil situaci za humanitární krizi. Ve skupinách, které jdou pěšky už asi tisíc kilometrů, jsou i nemocné děti a těhotné ženy.

Karavany migrantů z Hondurasu, Salvadoru či Guatemaly se organizují už několik let. Nynější situace je ale podle mexického ministra vnitra nebývalá. "Není to už jen karavana, je to migrační exodus. Mexiko zažilo málo migračních krizí jako je tato," řekl dnes ministr Navarrete. Dodal, že mexická vláda jedná o vývoji s vládami Hondurasu, Salvadoru, Guatemaly i s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Kritika Trumpa

Navarrete také kritizoval současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že z karavan migrantů udělal téma kampaně před volbami do amerického Kongresu.

Oponenti Trumpovi vyčítají, že používá téma migrace k mobilizaci republikánů a že agresivní rétorikou vůči cizincům přispívá k tomu, že se veřejný prostor plní nenávistnými projevy. Prezident čelí kritice i za předvolební video, které zveřejnil na svém twitteru. Ukazuje mimo jiné záběry ze soudního procesu s mužem z Mexika, který do USA přišel ilegálně a v Kalifornii zabil dva policisty. Diváky se snaží reklama přesvědčit, že spoluvinu na zločinech imigrantů v USA nese Demokratická strana, která "je vpustila". 

Podle novinářů, kteří hovořili s migranty v jedné z karavan a které už dříve citovala například španělská média, všichni uprchlíci do USA nechtějí. Mnozí spoléhají na mexickou vládu, že jim dá povolení k pobytu a práci. Někteří už také strastiplnou cestu vzdali a vrátili se domů, když jim domácí vlády slíbily pomoc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud