Články odjinud

Kanaďan zadržovaný v Číně se objevil na sociálních sítích. Získal Peking jeho účty?

Kanaďan zadržovaný v Číně se objevil na sociálních sítích. Získal Peking jeho účty?

Čínští vyšetřovatelé pracují s účty na sociálních sítích, které patří Kanaďanům zadržovaným v zemi pro podezření ze špionáže. Vyplývá to z informací kanadského listu Globe and Mail. Účty minimálně jednoho Kanaďana byly v poslední době aktivní, ačkoli má být v čínské vazbě. Peking drží celkem 13 občanů severoamerické země, které zadržel poté, co kanadská policie zatkla dědičku technologické firmy Huawei Meng Wan-čou (známou jako Kathy Mengová).

Poslední případ, kdy se Kanaďan zadržovaný v čínské vazbě objevil na sociálních sítích, se odehrál tuto středu na platformě Viber. Už dříve byly účty Michaela Spavora, muže, jehož firma vozí návštěvníky do Severní Koreje, aktivní. Krátce po prosincovém zadržení se k životu probudil jeho Instagram a Facebook.

Spavor byl obviněný z ohrožování čínské národní bezpečnosti a Peking mu neumožnil vzít si právníka. Drží jej v neznámé lokalitě, kde muže vyslýchají pracovníci tajných služeb. Čína jej může bez formálního obvinění držet až šest měsíců. Už ve čtvrtek ale prokurátor nepochyboval, že Spavor poručil čínské zákony. Spavor byl zatčený v prosinci poté, co Kanada zatkla finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou.

O to pozoruhodnější je zmíněná internetová aktivita. Češka Tereza Novotná, která pracuje pro organizaci Europeum a zároveň má Spavora na Facebooku v přátelích, pro japonskou televizní stanici NHK vyslovila podezření, že jej někdo přinutil, aby mu přístup k účtům na sociálních sítích poskytl.

Podle kanadského listu Globe and Mail je podezření, že Číňané zneužívají Spavorův účet oprávněné. Argumentují případem Kevina Garrata, Kanaďana, kterého Peking zadržoval spolu s jeho manželkou Julií dříve. I jeho vzali do vazby krátce po zadržení čínského byznysmena Su Bina kvůli špionáži ve Spojených státech. Stejně jako Spavor byli Garratovi obviněni z porušování čínských bezpečnostních zákonů.

„Vyšetřovatelé důkladně prohledali všechno v našich počítačích,“ konstatoval Garratt. Číňané podle něj postrádají důkazy vůči zadržovaným, a tak se v internetové komunikaci snaží nalézt cokoli, co by mohli využít jako důkaz. Čínský prokurátor však prohlásil, že úřady jednají striktně podle práva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud