Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánský premiér nezávislost nevyhlásil. Věří, že ji vyjedná, region na ni podle něj má právo

Katalánský premiér nezávislost nevyhlásil. Věří, že ji vyjedná, region na ni podle něj má právo

Rozhodující chvíle v Katalánsku nastala. Premiér Carlos Puigdemont předstoupil před poslance a přednesl očekávaný projev, nezávislost v něm ale nevyhlásil. Řekl si o mandát, aby tento krok mohl učinit v budoucnu, ale věří, že je stále možné najít kompromis a s Madridem se dohodnout. Katalánsko má podle něj na nezávislost právo. Jeho vystoupení začalo se zpožděním, způsobily to neshody mezi jednotlivými partajemi – některé z nich si stěžovaly, že se s obsahem premiérova prohlášení seznámily na poslední chvíli, a nebyly s ním spokojené.

Katalánsko si podle Puigdemonta zasloužilo právo na nezávislost. Vztahy s Madridem ve stávající podobě podle něj nefungují. Přesto věří, že je možné nalézt dohodu. Puigdemont si poslancům řekl o mandát, aby mohl Katalánsko za nezávislé v budoucnu vyhlásit - zřejmě na příštím řádném jednání vlády. Nejdřív chce ale ještě jednat. Katalánský lídr ujistil, že bude respektovat vůli lidí, kteří se vyslovili v referendu.

Puigdemont řekl, že je nutné snížit napětí, k čemuž je potřeba dialog. Katalánsko by podle něj mělo být jednotné. Svůj projev uvedl slovy o tom, že před poslanci nestojí, aby prezentoval svůj vlastní názor, ale postoj vlády. Katalánsko označil za ekonomický motor Španělska a jednání o jeho nezávislosti za „evropské“ téma.

Madrid podle agentury AFP zůstává nepřístupný a dnešní „nevyslovené“ vyhlášení nezávislosti odmítl. 

Do poslední chvíle před zahájením projevu nebylo jasné, co Puigdemont přesně řekne. Byl pod tlakem španělské vlády a Bruselu, aby volil smířlivější a nikoli krajní variantu. Na druhé straně některé síly v regionálním parlamentu volaly po jednoznačném vyhlášení nezávislosti a Puigdemontův kabinet je na jejich postoji závislý.

Neshody dobře ilustrovalo i zpoždění, se kterým katalánský premiér vystoupil. Krajně levicová CUP si stěžovala, že se s jeho projevem seznámila jen hodinu před původně oznámeným termínem jeho vystoupení. Spor se zjevně vedl o to, jak silně a jednoznačně má být prohlášení o nezávislosti Katalánska v textu formulované.

Puigdemonta na cestě do budovy regionálního parlamentu v Barceloně chránila eskorta regionálních bezpečnostních sil a nad budovou kroužily podle deníku el País helikoptéry. Bloomberg uvedl, že policie je připravená Puigdemonta okamžitě zadržet, pokud nezávislost vyhlásí.

V ulicích Barcelony byla očekávání nejednoznačná, což odpovídá skutečnosti, že společnost je v otázce nezávislosti rozpolcená. Poblíž budovy parlamentu dnes popojížděly dvě desítky traktorů s katalánskými vlajkami a na místní promenádě se shromáždil dav stoupenců nezávislosti.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link