Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katar se rázem změnil v luxusní vězení bez jídla. 5 důsledků vážné blízkovýchodní krize

Katar se rázem změnil v luxusní vězení bez jídla. 5 důsledků vážné blízkovýchodní krize

Na Blízkém východě je po dnešku dusno. Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Jemen a Maledivy oznámily, že přerušují diplomatické vztahy s Katarem. Těchto šest zemí obviňuje ropný emirát u Perského zálivu z toho, že podporuje teroristické organizace, jako je Islámský stát a Al-Káida, a destabilizuje tím bezpečnost v regionu. Nejbohatší stát světa, který sdílí hranici pouze se Saúdskou Arábií, se tak rázem octnul v bezprecedentní izolaci. Jaké jsou dopady jedné z největších roztržek mezi blízkovýchodními ropnými velmocemi?

Diplomatické následky

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty začaly ihned po přerušení styků z Kataru stahovat své diplomaty, kteří na to mají 48 hodin. Opustit katarské území musejí i běžní občané. Nařízení platí i druhým směrem – Katařané, kteří v těchto zemích žijí, či byli na návštěvě, mají na návrat domů dva týdny.

Země, podle kterých nejbohatší stát světa podporuje teroristy, s Katarem zároveň přerušily pozemní, letecké i námořní spojení. Saúdská Arábie, která je jediným faktickým sousedem Kataru, také uvedla, že uzavře 60 kilometrů dlouhou katarskou hranici, čímž de facto odřízne tuto malou zemi od zbytku Arabského poloostrova.

S katarským hlavním městem Dauhá přerušila spojení i řada arabských leteckých společností, včetně aerolinií Emirates, FlyDubai či Etihad Airways. Státy Perského zálivu také oznámily, že uzavřely svůj letecký prostor pro katarskou leteckou společnost Qatar Airways, která na oplátku pozastavil všechny lety směrem do Saúdské Arábie.

Izolace povede k nedostatku jídla

Přerušení vztahů by mohlo mít vážné důsledky pro potravinovou stabilitu Kataru, který má jako pouštní země s pěstováním vlastních potravin problém a minimální zkušenost. V otázce zajištění potravinové bezpečnosti je země závislá především na Saúdské Arábii, odkud do Kataru míří stovky nákladních automobilů s jídlem denně. Ze sousední země, která ale jako jedna ze šesti oznámila uzavření hranic Katarem, pochází asi 40 procent potravinových zásob.

Ohrožení potravinové stability si je dobře vědomé i katarské obyvatelstvo. Ihned po přerušení styků tak Katařané zaplavili místní supermarkety, aby nakoupili zásoby jídla a vody. V obchodech tak propuknul zmatek. „Nikdy jsem nic takového neviděl – lidé mají plné košíky jídla a vody,“ řekl jeden z obyvatelů hlavního města pro Doha News.  

Dopady na boj USA s Islámským státem

Země, které jsou do diplomatické roztržky zapletené, hrají pro americkou armádu důležitou roli v jejím boji proti teroristické organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku. V Bahrajnu má základnu americká pátá flotila, která hlídkuje v mořích v oblasti Blízkého východu. Od loňského června zde také operuje letadlová loď George H. W. Bush. Na 10 tisíc amerických vojáků ale také působí na armádní základně v Kataru, odkud Spojené státy provádějí nálety na pozice islámských radikálů.

Obavy se však Washington snaží uklidnit – ohrožení boje proti terorismu neočekává americký ministr zahraničí Rex Tillerson, ani ministr obrany USA James Mattis. Šéf diplomacie USA ale zároveň vyzval dotčené země, aby usedly k jednacímu stolu a spory vyřešily. Spojené státy jsou podle něj připraveny při hledání východisek pomoci.

Rozkolísání cen ropy

Následkem diplomatické roztržky blízkovýchodních zemí klesly ceny ropy na světových trzích o víc než jedno procento. Ropný trh se totiž začal obávat, že by spor s Katarem, který je mimochodem na zpracování a exportu ropy zcela závislý, mohl podkopat nedávno uzavřenou globální dohodu o omezení těžby. Zatímco dopoledne ceny ještě rostly o více než jedno procento, kolem 16 hodin už severomořská ropa Brent sestoupila zpět pod 50 dolarů a ztrácela 1,3 procenta na 49,30 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI v tu dobu klesla o jedno a čtvrt procenta na 47,08 USD.

Další ekonomické dopady

Následkem oslabení vzájemného obchodu a investic může diplomatická roztržka dotčené země přijít na miliardy dolarů. Některé sektory katarské ekonomiky mohou velmi utrpět, zejména letecká přeprava v čele s vlajkovou společností Qatar Airways. Tyto vyhlídky se odrazily v dnešním propadu indexu katarského akciového trhu o víc než sedm procent. Katar se chce stát v regionu jednou z předních turistických destinací a klíčovou roli v tom má sehrát právě Qatar Airways.

Finanční problémy může mít katarská vláda také v souvislosti s nutností rozsáhlých půjček na financování výstavby infrastruktury pro fotbalové mistrovství světa, které se má v kataru konat v roce 2022. Dnešní pokles cen katarských dluhopisů a růst jejich výnosů naznačil, že financování takových projektů bude nyní dražší. Podle ratingové agentury Moody’s by navíc přerušení diplomatických vztahů mohlo ovlivnit hodnocení úvěrové spolehlivosti Kataru.

Katar má ale díky aktivům nahromaděným ve státním fondu vysoké finanční rezervy. Největší světový vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG) navíc může dál tuto surovinu exportovat do celého světa. Díky tomu by se podle agentury Reuters měl Katar vyhnout ekonomické krizi, která by mohla následovat po dnešním narušení vztahů se sousedy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1