Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Každý má právo vědět, koho volí.“ Alžírské strany už nesmějí ukazovat jen šátky bez obličejů kandidátek

„Každý má právo vědět, koho volí.“ Alžírské strany už nesmějí ukazovat jen šátky bez obličejů kandidátek

Politické strany v Alžírsku, které začátkem května čekají parlamentní volby, musejí na letácích s volebními kandidáty zveřejnit i fotografie kandidátek. Řada z nich totiž po boku fotografií mužů na letáky dávala jen šátky bez obličejů. Alžírské úřady tento postup v úterý označily za protiústavní a daly stranám dva dny na to, aby situaci napravily. S odvoláním na alžírskou státní zpravodajskou agenturu o tom informoval server BBC. 

V kraji Burdž Bú Arreridž nejméně pět stran, včetně Fronty socialistických sil (FFS), na svých volebních plakátech místo fotografií kandidátek zveřejnilo jen černý šátek bez obličeje. Úřady jim proto daly dva dny na nápravu a pohrozily, že pokud tak neučiní, nebudou se moci voleb zúčastnit.

„Takové jednání je nebezpečné, protiprávní a není v souladu s našimi tradicemi,“ řekl Hasan Núí z nezávislé organizace, jež monitoruje volby. „Každý občan má právo vědět, koho volí,“ dodal.

Seznamy kandidátů alžírských politických stran musejí podle zákona z roku 2012 tvořit z 20 až 50 procent ženy.

Postup stran, které obličej kandidátek neukazovaly, vyvolal v Alžírsku vášnivé debaty. Jeden z členů FFS Hasan Farlí jednání strany v kraji Burdž Bú Arreridž odsoudil s tím, že jeho politická strana zastává rovnost mezi pohlavími.

Alžírsko ale není jedinou zemí, kde fotografie kandidátek do parlamentu nebyly zveřejněny na volebních letácích. Salafistické strany v Egyptě během parlamentních voleb v roce 2011 místo fotografií kandidátek daly na plakáty květiny.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1