Kdo teď drží moc ve Venezuele? Guaidóovo prohlášení prezidentem je státní převrat, tvrdí armáda | info.cz

Články odjinud

Kdo teď drží moc ve Venezuele? Guaidóovo prohlášení prezidentem je státní převrat, tvrdí armáda

Za státní převrat dnes označil venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino krok předsedy Národního shromáždění Juana Guaidóa, který se ve středu prohlásil úřadujícím prezidentem. Informovala o tom agentura AFP. „Varuji venezuelský lid, že je páchán převrat proti státním institucím, proti demokracii, proti naší ústavě a proti našemu legitimnímu prezidentovi Nicolási Madurovi,“ prohlásil Padrino na tiskové konferenci ministerstva obrany.

Šéf venezuelské armády znovu potvrdil svou podporu Madurovi a dodal, že vojáci „by nebyli hodni své uniformy, kdyby nebránili ústavu země“. Z vzestupu opozice v čele s Guaidóem obvinil Padrino „temné síly“, uvedla agentura AP.

Řada evropských zemí i představitelé Evropské komise dnes podpořili venezuelskou opozici a jí ovládaný parlament. Vyzvali také k novým volbám v této jihoamerické zemi. Výslovně ale neuznali šéfa parlamentu Guaidóa úřadujícím prezidentem, jak to už ve středu udělaly Spojené státy a mnoho amerických zemí.

Naopak Turecko, Sýrie, Rusko, Čína a Írán uznání Guaidóa hlavou Venezuely kritizovaly a vyjádřily podporu autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud