Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo týrá americké diplomaty záhadným zvukem? Podezření padá na Čínu i Rusko, důkazy ale chybí

Kdo týrá americké diplomaty záhadným zvukem? Podezření padá na Čínu i Rusko, důkazy ale chybí

Další američtí diplomaté se potýkají se zdravotními potížemi způsobenými podivným zvukem. Nevolnosti, nespavost a poranění mozku se objevily už dříve na Kubě, nyní totéž musí řešit zaměstnanci konzulátu v čínském Kantonu. Viník je stále neznámý. Podezření padá mimo jiné na Čínu nebo Rusko.

Mark Lenzi pracuje na americkém konzulátu v čínském Kantonu. Před několika týdny rozeslal zaměstnancům e-mail, ve kterém vyjadřoval znepokojení nad informováním o možných zdravotních rizicích. Odkazoval se při tom na případ pracovníka, který v dubnu musel odjet zpět do USA, aby mu následně lékaři diagnostikovali traumatické poranění mozku.

Lenzi bydlel ve stejném domě jako tento muž a sám měl v předchozích měsících zdravotní potíže. Proto jej zpráva znepokojila. S manželkou si stěžovali na bolesti hlavy, nespavost a nevolnost. Občas slýchávali divné zvuky. Až do letošního dubna tomu ale nevěnovali větší pozornost.

Vrchol Lenziho příběhu nastal ve středu, kdy také jeho spolu se ženou a dvěma dětmi poslali zpět do vlasti. V současnosti je vyšetřují na Univerzitě v Pensylvánii.

Tam mají s podobnými případy zkušenosti. Americká administrativa loni vyhostila 15 kubánských diplomatů poté, co zemi obvinila z neschopnosti adekvátně ochránit zastoupení Spojených států v Havaně. Z ní do Pensylvánie převezli 24 osob s totožnými symptomy, na jaké si teď stěžovali Lenzi a jeho kolega v Číně. I u nich lékaři zjistili poškození mozku. 

Kubánská stopa

Kuba tehdy jakékoli pochybení odmítla, ale právě kubánský případ dává vodítko při hledání důvodů zdravotních obtíží diplomatů v Kantonu. Že jsou kauzy podobné, přiznal před sněmovním zahraničním výborem i ministr zahraničí Mike Pompeo. Také v Havaně lidé popisovali podivné zvuky, které nevolnosti podobné otřesu mozku vyvolávaly.

Už loni se v americké diplomatické a bezpečnostní komunitě spekulovalo o možném cíleném útoku. To samé naznačilo ministerstvo zahraničí i nyní. Zatímco tehdy byla na stole verze, v níž byli viníky Kubánci a jejich údajně vyvíjená sonická zbraň, nyní se seznam podezřelých rozrostl o Čínu a Rusko. V případě Kuby totiž mnozí experti upozorňovali, že by útok nedával smysl v době zlepšujících se vztahů mezi Washingtonem a Havanou. U Ruska a Číny je ale situace opačná.

Čína a USA mají dlouhodobé spory v ekonomické i geopolitické oblasti. Třecí plochou je nejen obchod a řešení problémů se Severní Koreou, ale také například Jihočínské moře, kde se konflikt týká svobody pohybu lodí mimo teritoriální vody. Peking se též netají ambicemi vystřídat Spojené státy v roli nejsilnější globální supervelmoci. Rusové zase čelí podezření, že zasahovali do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a pomocí dezinformací a hackerských útoků přispívají ke štěpení americké společnosti a podrývají tamní demokracii.

Ruská stopa se navíc objevuje i v případě Marka Lenziho, byť nepřímo. Lenzi věří, že se mohl stát terčem útoků kvůli své práci. „Pracoval jsem dříve v Kongresem založeném institutu, který navrhoval demokratické reformy na Ukrajině a v Gruzii,“ sdělil v rozhovoru pro New York Times a zmínil dvě země, v nichž Moskva kritizovala americké zapojení a které chce bez okolků dostat, respektive udržet ve své sféře vlivu.

Geopolitická hra, nebo selhání techniky?

Skutečný viník zdravotních potíží amerických diplomatů je ale neznámý. U diplomatů na Kubě se vedle cíleného útoku, který za nejpravděpodobnější označovali američtí úředníci, zmiňovaly i další možnosti. Bývalý vojenský poradce se zkušenostmi v oblasti zpravodajské a špionážní techniky James Lewis přišel s teorií, že potíže způsobilo špatně nakonfigurované odposlouchávací zařízení.

„Se stoprocentní jistotou víme, že jsou velvyslanectví sledována, a technologie, která se používá, mohla být jednoduše příliš surová a přetížená,“ prohlásil Lewis loni v listopadu s tím, že úmyslné napadení mu připadá nepravděpodobné, jelikož se obětí stal i jeden Kanaďan. Jeho verzi ale nenahrává nynější dění v Kantonu. Tamní budova konzulátu z roku 2013 totiž měla elektronickým odposlechům a jiným bezpečnostním hrozbám odolat.

Fred Kaplan, autor knihy špionské knihy Dark Territory: The Secret History of Cyber War (Temné území: Tajná historie kybernetické války), nabídl loni v říjnu ještě jedno vysvětlení postavené na zkušenostech ze studené války. V 70. letech Sověti napadli americkou ambasádu v Moskvě mikrovlnným zářením. Tím několika zaměstnancům přivodili silné bolesti hlavy. S Kaplanovou domněnkou na podzim souhlasil i nejmenovaný americký zpravodajský důstojník.

Kromě příčiny není zatím zřejmá ani americká reakce. Představitelé administrativy sdělili, že je zatím příliš brzy zvažovat nějaká opatření proti Číně. Odhalení každopádně vzbudila obavy u zbylých zaměstnanců konzulátu v Kantonu, kteří na místě zůstávají, ale i u dalších diplomatických zastoupení USA ve světě.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232