Články odjinud

Kdo týrá americké diplomaty záhadným zvukem? Podezření padá na Čínu i Rusko, důkazy ale chybí

Kdo týrá americké diplomaty záhadným zvukem? Podezření padá na Čínu i Rusko, důkazy ale chybí

Další američtí diplomaté se potýkají se zdravotními potížemi způsobenými podivným zvukem. Nevolnosti, nespavost a poranění mozku se objevily už dříve na Kubě, nyní totéž musí řešit zaměstnanci konzulátu v čínském Kantonu. Viník je stále neznámý. Podezření padá mimo jiné na Čínu nebo Rusko.

Mark Lenzi pracuje na americkém konzulátu v čínském Kantonu. Před několika týdny rozeslal zaměstnancům e-mail, ve kterém vyjadřoval znepokojení nad informováním o možných zdravotních rizicích. Odkazoval se při tom na případ pracovníka, který v dubnu musel odjet zpět do USA, aby mu následně lékaři diagnostikovali traumatické poranění mozku.

Lenzi bydlel ve stejném domě jako tento muž a sám měl v předchozích měsících zdravotní potíže. Proto jej zpráva znepokojila. S manželkou si stěžovali na bolesti hlavy, nespavost a nevolnost. Občas slýchávali divné zvuky. Až do letošního dubna tomu ale nevěnovali větší pozornost.

Vrchol Lenziho příběhu nastal ve středu, kdy také jeho spolu se ženou a dvěma dětmi poslali zpět do vlasti. V současnosti je vyšetřují na Univerzitě v Pensylvánii.

Tam mají s podobnými případy zkušenosti. Americká administrativa loni vyhostila 15 kubánských diplomatů poté, co zemi obvinila z neschopnosti adekvátně ochránit zastoupení Spojených států v Havaně. Z ní do Pensylvánie převezli 24 osob s totožnými symptomy, na jaké si teď stěžovali Lenzi a jeho kolega v Číně. I u nich lékaři zjistili poškození mozku. 

Kubánská stopa

Kuba tehdy jakékoli pochybení odmítla, ale právě kubánský případ dává vodítko při hledání důvodů zdravotních obtíží diplomatů v Kantonu. Že jsou kauzy podobné, přiznal před sněmovním zahraničním výborem i ministr zahraničí Mike Pompeo. Také v Havaně lidé popisovali podivné zvuky, které nevolnosti podobné otřesu mozku vyvolávaly.

Už loni se v americké diplomatické a bezpečnostní komunitě spekulovalo o možném cíleném útoku. To samé naznačilo ministerstvo zahraničí i nyní. Zatímco tehdy byla na stole verze, v níž byli viníky Kubánci a jejich údajně vyvíjená sonická zbraň, nyní se seznam podezřelých rozrostl o Čínu a Rusko. V případě Kuby totiž mnozí experti upozorňovali, že by útok nedával smysl v době zlepšujících se vztahů mezi Washingtonem a Havanou. U Ruska a Číny je ale situace opačná.

Čína a USA mají dlouhodobé spory v ekonomické i geopolitické oblasti. Třecí plochou je nejen obchod a řešení problémů se Severní Koreou, ale také například Jihočínské moře, kde se konflikt týká svobody pohybu lodí mimo teritoriální vody. Peking se též netají ambicemi vystřídat Spojené státy v roli nejsilnější globální supervelmoci. Rusové zase čelí podezření, že zasahovali do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a pomocí dezinformací a hackerských útoků přispívají ke štěpení americké společnosti a podrývají tamní demokracii.

Ruská stopa se navíc objevuje i v případě Marka Lenziho, byť nepřímo. Lenzi věří, že se mohl stát terčem útoků kvůli své práci. „Pracoval jsem dříve v Kongresem založeném institutu, který navrhoval demokratické reformy na Ukrajině a v Gruzii,“ sdělil v rozhovoru pro New York Times a zmínil dvě země, v nichž Moskva kritizovala americké zapojení a které chce bez okolků dostat, respektive udržet ve své sféře vlivu.

Geopolitická hra, nebo selhání techniky?

Skutečný viník zdravotních potíží amerických diplomatů je ale neznámý. U diplomatů na Kubě se vedle cíleného útoku, který za nejpravděpodobnější označovali američtí úředníci, zmiňovaly i další možnosti. Bývalý vojenský poradce se zkušenostmi v oblasti zpravodajské a špionážní techniky James Lewis přišel s teorií, že potíže způsobilo špatně nakonfigurované odposlouchávací zařízení.

„Se stoprocentní jistotou víme, že jsou velvyslanectví sledována, a technologie, která se používá, mohla být jednoduše příliš surová a přetížená,“ prohlásil Lewis loni v listopadu s tím, že úmyslné napadení mu připadá nepravděpodobné, jelikož se obětí stal i jeden Kanaďan. Jeho verzi ale nenahrává nynější dění v Kantonu. Tamní budova konzulátu z roku 2013 totiž měla elektronickým odposlechům a jiným bezpečnostním hrozbám odolat.

Fred Kaplan, autor knihy špionské knihy Dark Territory: The Secret History of Cyber War (Temné území: Tajná historie kybernetické války), nabídl loni v říjnu ještě jedno vysvětlení postavené na zkušenostech ze studené války. V 70. letech Sověti napadli americkou ambasádu v Moskvě mikrovlnným zářením. Tím několika zaměstnancům přivodili silné bolesti hlavy. S Kaplanovou domněnkou na podzim souhlasil i nejmenovaný americký zpravodajský důstojník.

Kromě příčiny není zatím zřejmá ani americká reakce. Představitelé administrativy sdělili, že je zatím příliš brzy zvažovat nějaká opatření proti Číně. Odhalení každopádně vzbudila obavy u zbylých zaměstnanců konzulátu v Kantonu, kteří na místě zůstávají, ale i u dalších diplomatických zastoupení USA ve světě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud