Konec budování komunismu, soukromé vlastnictví a svatby gayů. Nová ústava odráží proměnu Kuby | info.cz

Články odjinud

Konec budování komunismu, soukromé vlastnictví a svatby gayů. Nová ústava odráží proměnu Kuby

Kubánský parlament schválil návrh nové ústavy, která má mimo jiné změnit strukturu kubánské exekutivy a oficiálně uznat soukromé vlastnictví a volný trh. Oznámila to místní tisková agentura Prensa Latina. Hlasování, po němž má do konce roku následovat referendum, bylo jednomyslné. Návrh má rovněž uznat soukromé vlastnictví a přiznává možnost svatby osobám stejného pohlaví, jak informoval britský deník Guardian.

„Návrh nové ústavy neznamená, že bychom upouštěli od našich ideálů,“ říká předseda parlamentu Esteban Lazo. „Věříme v socialismus a suverénní, nezávislou, prosperující a udržitelnou zemi,“ dodal v rozhovoru pro státní televizi. Vůdčí role komunistické strany a centrální plánování tak zůstanou zachovány.

Kuba přijímá novou ústavu, jelikož ta stará z roku 1976 už prý „nevyhovuje potřebám moderní doby“. Po schválení parlamentem se teď budou moci vyjádřit sami Kubánci a případně navrhnout další změny. Následně má být dokument schvalován v referendu.

Kromě ústupu od budování komunismu nová ústava rovněž zavádí pojem soukromého vlastnictví, privátního podnikání a rozmělňuje moc, kterou držel v rukou prezident, mezi více státních institucí. Zavádí například funkci premiéra, doteď byl šéfem ministrů prezident.

Ústava nově zřizuje funkci premiéra a výkon prezidentské funkce omezuje na dvě pětiletá období. Zavádí také maximální věkovou hranici 60 let, kterou kandidát nesmí překročit v roce prvního zvolení. Prezident země nebude šéfem státní rady, nejvyššího výkonného orgánu země. Tato funkce přejde do pravomoci šéfa parlamentu.

Změny mají kromě ekonomických otázek nastat i ve společenské sféře. Nová ústava zakáže diskriminaci na základě pohlaví, etnického původu či fyzického postižení. Organizace bojující za práva sexuálních menšin doufají, že ústava rovněž legalizuje sňatky lidí stejného pohlaví, napsal již dříve zpravodajský server BBC News. V novém znění ústavy chybí ustanovení, že sňatek je svazkem muže a ženy.

Datum referenda, během něhož dojde k finálnímu odsouhlasení nové ústavy, zatím není stanoveno, všímá si deník Havana Times. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud