Konec budování komunismu, soukromé vlastnictví a svatby gayů. Nová ústava odráží proměnu Kuby | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec budování komunismu, soukromé vlastnictví a svatby gayů. Nová ústava odráží proměnu Kuby

Konec budování komunismu, soukromé vlastnictví a svatby gayů. Nová ústava odráží proměnu Kuby

Kubánský parlament schválil návrh nové ústavy, která má mimo jiné změnit strukturu kubánské exekutivy a oficiálně uznat soukromé vlastnictví a volný trh. Oznámila to místní tisková agentura Prensa Latina. Hlasování, po němž má do konce roku následovat referendum, bylo jednomyslné. Návrh má rovněž uznat soukromé vlastnictví a přiznává možnost svatby osobám stejného pohlaví, jak informoval britský deník Guardian.

„Návrh nové ústavy neznamená, že bychom upouštěli od našich ideálů,“ říká předseda parlamentu Esteban Lazo. „Věříme v socialismus a suverénní, nezávislou, prosperující a udržitelnou zemi,“ dodal v rozhovoru pro státní televizi. Vůdčí role komunistické strany a centrální plánování tak zůstanou zachovány.

Kuba přijímá novou ústavu, jelikož ta stará z roku 1976 už prý „nevyhovuje potřebám moderní doby“. Po schválení parlamentem se teď budou moci vyjádřit sami Kubánci a případně navrhnout další změny. Následně má být dokument schvalován v referendu.

Kromě ústupu od budování komunismu nová ústava rovněž zavádí pojem soukromého vlastnictví, privátního podnikání a rozmělňuje moc, kterou držel v rukou prezident, mezi více státních institucí. Zavádí například funkci premiéra, doteď byl šéfem ministrů prezident.

Ústava nově zřizuje funkci premiéra a výkon prezidentské funkce omezuje na dvě pětiletá období. Zavádí také maximální věkovou hranici 60 let, kterou kandidát nesmí překročit v roce prvního zvolení. Prezident země nebude šéfem státní rady, nejvyššího výkonného orgánu země. Tato funkce přejde do pravomoci šéfa parlamentu.

Změny mají kromě ekonomických otázek nastat i ve společenské sféře. Nová ústava zakáže diskriminaci na základě pohlaví, etnického původu či fyzického postižení. Organizace bojující za práva sexuálních menšin doufají, že ústava rovněž legalizuje sňatky lidí stejného pohlaví, napsal již dříve zpravodajský server BBC News. V novém znění ústavy chybí ustanovení, že sňatek je svazkem muže a ženy.

Datum referenda, během něhož dojde k finálnímu odsouhlasení nové ústavy, zatím není stanoveno, všímá si deník Havana Times. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.