Konec špionského příběhu. Syn ruských agentů má právo na kanadské občanství, rozhodl soud | info.cz

Články odjinud

Konec špionského příběhu. Syn ruských agentů má právo na kanadské občanství, rozhodl soud

Konec špionského příběhu. Syn ruských agentů má právo na kanadské občanství, rozhodl soud
 

Příběh jako opsaný ze špionážního thrilleru podle všeho končí. Pro jeho hlavního protagonistu šťastně. Alexander Vavilov, jehož ruští rodiče byli do Severní Ameriky vysazeni jako špióni sovětskou tajnou službou KGB, má právo na kanadský pas. Po rocích procesních tahanic o tom rozhodl ottawský Nejvyšší soud.

Píše se 3. červen 1994. Místo děje: kanadské Toronto. Tracey Lee Ann Foleyové se narodil syn Alexander, jako otec byl v dokumentech uveden Don Heathfield. Malý Saša získal kanadské občanství. Už čtyři roky je na světě jeho bratr Timothy. Vlastně nic zvláštního. Kdyby ovšem jejich rodiče nepřišli v roce 1988 už jako pár ještě ze Sovětského svazu jako špióni s úkolem časem se přestěhovat do Spojených států. Kdyby v Kanadě a posléze i USA nežili v nejhlubším utajení s falešnou identitou, kterou tajná služba KGB ukradla zesnulým dětem. Kdyby se ve skutečnosti nejmenovali Elena Vavilová a Andrej Bezrukov.

Koncem 80. let minulého století stále probíhá studená válka a situace je tedy jasná: východní blok vedený Moskvou soupeří se Západem v čele se Spojenými státy. Jenže přichází rok 1991 a Sovětský svaz se rozpadá. Nastal dočasný chaos. Ruské tajné služby se přesto záhy vzpamatovaly a vzkázaly za oceán – jedeme dál! V polovině 90. let rodina odcestovala z Kanady do Francie, aby se v roce 1999 konečně usadila ve Spojených státech. Jenže 27. června 2010 přichází úder – americká Federální služba pro vyšetřování (FBI) provedla zátah, během kterého pozatýkala celkem deset ruských agentů, mezi nimi i rodiče Alexe a Tima. Mimochodem, v americké síti toho léta uvízla rovněž vnadná a globálně proslulá vyzvědačka Anna Chapmanová, přezdívaná pak sexisticky „Agentka 90-60-90“ podle prý ideálních ženských tělesných proporcí. Ta se později už v Rusku stala modelkou a obecně pak vyhledávanou celebritou.

Šokovaní synové špiónského páru se tehdy dozvěděli, že jejich rodiče jsou někým docela jiným. Tracey a Don – tedy vlastně Elena a Andrej – byli vyměněni za jiné agenty a odcestovali do země původu. Ovšem bez dětí. Alex a Tim se totiž jako kanadští rodáci vydali do Toronta, kde je ale čekala studená sprcha – tamní úřady je na své půdě nechtěly. A to i přesto, že lidem narozeným na kanadském území občanství udělují. Potomci agentů jsou prý výjimkou, neboť jejich rodiče byli zaměstnanci cizí vlády. Trampotám obou chlapců neměl být konec: byli nuceni putovat do Ruska. Tam si změnili jména a začali usilovat o návrat na americký kontinent. Podle webu Mail Online totiž shledali život ve vlasti svých rodičů úděsným a došlo jim, že Kanada je tou zemí, do které patří. 

Alex boj nevzdal a v pátek českého času přišel konečně verdikt Nejvyššího soudu, který říká – máte právo na kanadské občanství. Jak připomíná ottawská veřejnoprávní stanice CBC, soudní výnos fakticky znamená pas pro oba bratry, kterým je nyní už 25 a 29 let. Tim sice usiluje o uznání své kanadské příslušnosti v jiné, souběžné při, soud však v jeho případě sotva rozhodne jinak. „Pocítil jsem nepopsatelnou úlevu. Soud uznal, že se nejen jako Kanaďan cítím, ale že jím i podle zákonů této země jsem,“ uvedl po konci přelíčení Alexander.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud