Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Křičely jsme, že máme bombu.“ Boko Haram posílá na sebevražednou smrt unesené dívky i pětileté děti

„Křičely jsme, že máme bombu.“ Boko Haram posílá na sebevražednou smrt unesené dívky i pětileté děti

V dubnu 2014 unesla nigerijská teroristická skupina Boko Haram tři stovky dívek ze školy v Chiboku na severu země. Vládě, která s islamisty dlouhodobě vyjednává o jejich propuštění, se o víkendu podařilo dostat 82 dívek ze spárů teroristů, víc než stovka v zajetí ale zůstává. Dívky, kterým se podařilo od Boko Haram uprchnout, nyní přicházejí s hrůznými svědectvími, podle kterých je islamisté čím dál častěji využívají k páchání teroristických útoků. K sebevražedným misím přitom lákají i pětileté děti – za první tři měsíce letošního roku tak přišlo o život 30 dětí, kterým namluvili, že uvidí svou matku v ráji. Příběhy dívek, které měly za úkol se odpálit, ale podařilo se jim přežít, nyní přinesl deník The Guradian

Než 17letou Nadju teroristé z Boko Haram unesli, zastřelili jejího otce. O týden později už byla v táboře islamistů, kde si ji ihned vyhlédl velitel krvelačných džihádistů. Jak vzpomíná pro Guardian, byl „špinavý, ošklivý, měl vousy“ a vypadal zlostně. Nadju si vybral jako druhou ženu. Podle islamistů měla štěstí, že si vybral právě ji, ona ale odmítla.

„Ten večer přišel a snažil se mě znásilnit,“ říká 17letá Nadja, která se znásilnění bránila zuby nehty a s velitelem islamistů se poprala. „Myslela jsem, že to je otázka života nebo smrti. Pravděpodobně má nějakou sexuálně přenosnou nemoc, kterou by mě zabil, takže bych stejně umřela. Využila jsem všechny síly, abych se s ním poprala. Když se mu znásilnění nepodařilo, byl rozzuřený. Ráno vyšel ven, zavolal své muže a řekl jim, aby mě zbičovali,“ vzpomíná na otřesný zážitek Nadja.

Pod pohrůžkami smrti se ji snažil znásilnit znovu, pak ale zkusil jinou taktiku – snažil se ji k manželství přemluvit. Ani na to ale Nadja neslyšela. Po třech měsících se rozhodl, že se jí zbaví. Jednoho dne se probudila s připevněnou výbušninou na těle. Spolu s dalšími dvěma ženami je islamisté vyslali na kontrolní stanoviště jedné z polovojenských skupin, které pomáhají v boji proti Boko Haram na severovýchodě Nigérie. Vojáci na ně začali okamžitě křičet, aby zůstali stát.

„Zastavily jsme se a křičely: ‚Neseme bomby, byly jsme k tomu donuceny‘, zvedly jsme závoje a ukázaly jim opasky,“ říká Nadja. Měly štěstí. Nikdo z vojáků po nich nevystřelil. Zavolali armádu a za 40 minut, kdy vládní vojáci dorazili na místo, jim bomby omotané kolem pasu sundaly. „Byla jsem tak šťastná. Smály jsme se,“ vzpomíná na okamžik obrovské úlevy Nadja.

„Zacházejí s námi, jako bychom byly mrtvé“   

Při přípravě na sebevražednou misi členové Boko Haram s dívkami odsouzenými na smrt zacházejí, jako by už byly mrtvé a chystaly se na vlastní pohřeb. „Běžně dělají to, že vás krásně oblečou a ruce vám pomalují henou,“ říká Aiša, která byla provdána za jednoho z členů Boko Haram. Z tábora se jí ale podařilo utéct.

Podobný zážitek má i 20letá Fatima, která se měla podle nařízení Boko Haram odpálit v roce 2015. „Svážou vám vlasy dozadu, aby vás připravili na smrt,“ říká Aiša a ukazuje, jak jsou ženy v Nigérii běžně česány před pohřebním obřadem. V táboře Boko Haram si Fatima prošla peklem. Byla znásilňována každou noc několika různými muži po dobu osmi měsíců a stále žije ve strachu, že ji Boko Haram znovu unese.

720p 480p 360p 240p
Obraz Nigérie? Miliony hladovějících na útěku ve vlastní zemi

Když Fatimě islamisté řekli o její sebevražedné misi, byla tak vyděšená, že do osudného dne neřekla ani slovo. „Hrozně jsem se bála. Nevěděla jsem, co tím myslí. Nikdy jsem totiž neslyšela, že by někdo sám sebe odpálil. Řekli nám, že máme jít do davu a zmáčknout to tady,“ říká Fatima a sahá při tom na kyčle. „Nikdo nám neřekl, co to je ta vesta, ale věděla jsem, že to není nic dobrého. Nedívala jsem se na to,“ řekla Guardianu.

Fatima se dostala na místo určení, nechtěla ale provést, k čemu ji islamisti instruovali. „Šla jsem k několika vojákům a řekla: ‚Mám něco kolem pasu‘. Zvedli závoj, a když to uviděli, všichni uskočili. Jeden řekl: ‚Je to bomba!‘ Byla jsem vyděšená a plakala jsem, ale oni mi řekli, abych se nehýbala,“ vzpomíná na okamžik, kdy byla jen krůček od smrti. Vojáci jí, stejně jako Fatimě, věřili. To jí i mnoha dalším lidem zachránilo život. Bombu ji z těla odstranili. Dnes žije zase se svou matkou a sestrou.

Na smrt islamisti lákají i školkové děti

S odstupem času o svých sebevražedných misích dívky mluví otevřeně. Boko Haram se podle nich snaží dívkám namluvit, že když čin spáchají, půjdou do ráje. „Mají spoustu způsobů, jak je přesvědčit. Říkají: ‚Nepovažujte je za muslimské bratry a sestry – prostě jděte a zabijte je‘,“ říká Fatima s tím, že je islamisti nabádali, aby šly na místa, kde je hodně mužů. Zde pak měly předstírat, že mají bolesti břicha a spadnout na zem. Když se kolem nashromáždí dost lidí, mají stisknout tlačítko.

K sebevražedným misím se islamisti snaží přimět i pětileté děti, říká Aiša. Snaží se je nalákat na to, že uvidí svou matku v ráji. „Děti to přijmou snadno, protože nevědí, jak je to nebezpečné. Říkají ji, že nebudou cítit žádnou bolest, i když bude jejich tělo zničeno,“ vypráví otřesné svědectví z tábora Boko Haram. Počet žen i dětí, které teroristická skupina posílá na smrt, se neustále zvyšuje. Podle údajů UNICEF, se jen během prvních třech měsíců letošního roku v severovýchodní Nigerii odpálilo 27 dětí. Za celý loňský rok to přitom bylo 30 dětí.

Nigerijské úřady si jsou problému vědomy. V každém městě proto mají být hlídky, které budou upozorňovat na podezřelé cizinky, především pak mladé dívky, které by na sobě mohly mít připevněnou bombu. Zabránit neštěstí se snaží i samotní občané. Jak vypráví jeden z členů polovojenské jednotky CJTF Bamussa Bašír, dvě podezřelé dívky se v únoru objevily i na trhu ve městě Maiduguri. Všiml si jich mladý muž, který neváhal zasáhnout na vlastní pěst. „Chytil ji a snažil se jí odtáhnout od davu. Pak bomba explodovala,“ říká. Kromě něho a mladé dívky zemřelo i dalších sedm lidí, počet obětí však mohl být mnohem vyšší.

Obejmout dívku vlastním tělem je jediná možnost, jak mohou místní lidé zabránit mnohem větším neštěstím. „Lidé to začali dělat v jedné oblasti, pak v další, a tak se to rozšířilo,“ říká o strategii „objímání“ Bašír. I on je připraven položit svůj život, aby zachránil lidi kolem. „Vím, co znamená smrt. Viděl jsem umírat své příbuzné, kteří se nevrátili zpět. Boko Haram zabilo mého bratra před dvěma lety. To je důvod, proč dělám to, co dělám. Co ale doopravdy chci, je mír,“ říká Bašír.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744