„Křičely jsme, že máme bombu.“ Boko Haram posílá na sebevražednou smrt unesené dívky i pětileté děti | info.cz

Články odjinud

„Křičely jsme, že máme bombu.“ Boko Haram posílá na sebevražednou smrt unesené dívky i pětileté děti

V dubnu 2014 unesla nigerijská teroristická skupina Boko Haram tři stovky dívek ze školy v Chiboku na severu země. Vládě, která s islamisty dlouhodobě vyjednává o jejich propuštění, se o víkendu podařilo dostat 82 dívek ze spárů teroristů, víc než stovka v zajetí ale zůstává. Dívky, kterým se podařilo od Boko Haram uprchnout, nyní přicházejí s hrůznými svědectvími, podle kterých je islamisté čím dál častěji využívají k páchání teroristických útoků. K sebevražedným misím přitom lákají i pětileté děti – za první tři měsíce letošního roku tak přišlo o život 30 dětí, kterým namluvili, že uvidí svou matku v ráji. Příběhy dívek, které měly za úkol se odpálit, ale podařilo se jim přežít, nyní přinesl deník The Guradian

Než 17letou Nadju teroristé z Boko Haram unesli, zastřelili jejího otce. O týden později už byla v táboře islamistů, kde si ji ihned vyhlédl velitel krvelačných džihádistů. Jak vzpomíná pro Guardian, byl „špinavý, ošklivý, měl vousy“ a vypadal zlostně. Nadju si vybral jako druhou ženu. Podle islamistů měla štěstí, že si vybral právě ji, ona ale odmítla.

„Ten večer přišel a snažil se mě znásilnit,“ říká 17letá Nadja, která se znásilnění bránila zuby nehty a s velitelem islamistů se poprala. „Myslela jsem, že to je otázka života nebo smrti. Pravděpodobně má nějakou sexuálně přenosnou nemoc, kterou by mě zabil, takže bych stejně umřela. Využila jsem všechny síly, abych se s ním poprala. Když se mu znásilnění nepodařilo, byl rozzuřený. Ráno vyšel ven, zavolal své muže a řekl jim, aby mě zbičovali,“ vzpomíná na otřesný zážitek Nadja.

Pod pohrůžkami smrti se ji snažil znásilnit znovu, pak ale zkusil jinou taktiku – snažil se ji k manželství přemluvit. Ani na to ale Nadja neslyšela. Po třech měsících se rozhodl, že se jí zbaví. Jednoho dne se probudila s připevněnou výbušninou na těle. Spolu s dalšími dvěma ženami je islamisté vyslali na kontrolní stanoviště jedné z polovojenských skupin, které pomáhají v boji proti Boko Haram na severovýchodě Nigérie. Vojáci na ně začali okamžitě křičet, aby zůstali stát.

„Zastavily jsme se a křičely: ‚Neseme bomby, byly jsme k tomu donuceny‘, zvedly jsme závoje a ukázaly jim opasky,“ říká Nadja. Měly štěstí. Nikdo z vojáků po nich nevystřelil. Zavolali armádu a za 40 minut, kdy vládní vojáci dorazili na místo, jim bomby omotané kolem pasu sundaly. „Byla jsem tak šťastná. Smály jsme se,“ vzpomíná na okamžik obrovské úlevy Nadja.

„Zacházejí s námi, jako bychom byly mrtvé“   

Při přípravě na sebevražednou misi členové Boko Haram s dívkami odsouzenými na smrt zacházejí, jako by už byly mrtvé a chystaly se na vlastní pohřeb. „Běžně dělají to, že vás krásně oblečou a ruce vám pomalují henou,“ říká Aiša, která byla provdána za jednoho z členů Boko Haram. Z tábora se jí ale podařilo utéct.

Podobný zážitek má i 20letá Fatima, která se měla podle nařízení Boko Haram odpálit v roce 2015. „Svážou vám vlasy dozadu, aby vás připravili na smrt,“ říká Aiša a ukazuje, jak jsou ženy v Nigérii běžně česány před pohřebním obřadem. V táboře Boko Haram si Fatima prošla peklem. Byla znásilňována každou noc několika různými muži po dobu osmi měsíců a stále žije ve strachu, že ji Boko Haram znovu unese.

Obraz Nigérie? Miliony hladovějících na útěku ve vlastní zemi autor: Info.cz

Když Fatimě islamisté řekli o její sebevražedné misi, byla tak vyděšená, že do osudného dne neřekla ani slovo. „Hrozně jsem se bála. Nevěděla jsem, co tím myslí. Nikdy jsem totiž neslyšela, že by někdo sám sebe odpálil. Řekli nám, že máme jít do davu a zmáčknout to tady,“ říká Fatima a sahá při tom na kyčle. „Nikdo nám neřekl, co to je ta vesta, ale věděla jsem, že to není nic dobrého. Nedívala jsem se na to,“ řekla Guardianu.

Fatima se dostala na místo určení, nechtěla ale provést, k čemu ji islamisti instruovali. „Šla jsem k několika vojákům a řekla: ‚Mám něco kolem pasu‘. Zvedli závoj, a když to uviděli, všichni uskočili. Jeden řekl: ‚Je to bomba!‘ Byla jsem vyděšená a plakala jsem, ale oni mi řekli, abych se nehýbala,“ vzpomíná na okamžik, kdy byla jen krůček od smrti. Vojáci jí, stejně jako Fatimě, věřili. To jí i mnoha dalším lidem zachránilo život. Bombu ji z těla odstranili. Dnes žije zase se svou matkou a sestrou.

Na smrt islamisti lákají i školkové děti

S odstupem času o svých sebevražedných misích dívky mluví otevřeně. Boko Haram se podle nich snaží dívkám namluvit, že když čin spáchají, půjdou do ráje. „Mají spoustu způsobů, jak je přesvědčit. Říkají: ‚Nepovažujte je za muslimské bratry a sestry – prostě jděte a zabijte je‘,“ říká Fatima s tím, že je islamisti nabádali, aby šly na místa, kde je hodně mužů. Zde pak měly předstírat, že mají bolesti břicha a spadnout na zem. Když se kolem nashromáždí dost lidí, mají stisknout tlačítko.

K sebevražedným misím se islamisti snaží přimět i pětileté děti, říká Aiša. Snaží se je nalákat na to, že uvidí svou matku v ráji. „Děti to přijmou snadno, protože nevědí, jak je to nebezpečné. Říkají ji, že nebudou cítit žádnou bolest, i když bude jejich tělo zničeno,“ vypráví otřesné svědectví z tábora Boko Haram. Počet žen i dětí, které teroristická skupina posílá na smrt, se neustále zvyšuje. Podle údajů UNICEF, se jen během prvních třech měsíců letošního roku v severovýchodní Nigerii odpálilo 27 dětí. Za celý loňský rok to přitom bylo 30 dětí.

Nigerijské úřady si jsou problému vědomy. V každém městě proto mají být hlídky, které budou upozorňovat na podezřelé cizinky, především pak mladé dívky, které by na sobě mohly mít připevněnou bombu. Zabránit neštěstí se snaží i samotní občané. Jak vypráví jeden z členů polovojenské jednotky CJTF Bamussa Bašír, dvě podezřelé dívky se v únoru objevily i na trhu ve městě Maiduguri. Všiml si jich mladý muž, který neváhal zasáhnout na vlastní pěst. „Chytil ji a snažil se jí odtáhnout od davu. Pak bomba explodovala,“ říká. Kromě něho a mladé dívky zemřelo i dalších sedm lidí, počet obětí však mohl být mnohem vyšší.

Obejmout dívku vlastním tělem je jediná možnost, jak mohou místní lidé zabránit mnohem větším neštěstím. „Lidé to začali dělat v jedné oblasti, pak v další, a tak se to rozšířilo,“ říká o strategii „objímání“ Bašír. I on je připraven položit svůj život, aby zachránil lidi kolem. „Vím, co znamená smrt. Viděl jsem umírat své příbuzné, kteří se nevrátili zpět. Boko Haram zabilo mého bratra před dvěma lety. To je důvod, proč dělám to, co dělám. Co ale doopravdy chci, je mír,“ říká Bašír.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud