Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize vědy na příkladu vibrátoru aneb Ani vědci si nenechají dobrou historku kazit fakty

Krize vědy na příkladu vibrátoru aneb Ani vědci si nenechají dobrou historku kazit fakty
 

Tvrzení, že viktoriánští lékaři používali vibrátor k vyvolání ženského orgasmu pro léčbu hysterie, je populární ale nepravdivé. Přesto ho většina historiků i novinářů brala skoro dvacet let jako fakt. Kritizovat autorku této lži, známou historičku, totiž bylo v akademických kruzích obtížné.

Když Hallie Liebermanová psala svoji disertační práci na téma sexuální hračky na Wisconsinské univerzitě, chtěla k tomu použít také knihu Technologie orgasmu od profesorky historie Rachel Mainesové – publikaci, která se dočkala od svého vydání v roce 1999 nesčetných citací.

Šlo o tehdy již standardní dílo, které se zabývalo vibrátory a přišlo s tehdy překvapivým zjištěním, že viktoriánští lékaři používali elektrický vibrátor na vyvolání ženského orgasmu jako součást léčby ženské „hysterie“. Měl jim ušetřit práci se stimulací ženského přirození, kterou do té doby prováděli manuálně. Co je to vlastně orgasmus příliš netušili.

Mainesová za knihu získala cenu Americké historické společnosti, psalo se o ní v novinách a časopisech a kniha se dokonce stala inspirací pro film a divadelní hru. Šlo o klasiku v oboru. Liebermanové ale vedoucí její práce poradil, že je někdy užitečné, podívat se na odkazy a citace v klasickém díle a inspirovat se jimi, uvádí časopis The Atlantic. A Liebermanová najednou zjistila, že v knize jsou určité nesrovnalosti. Protože si nebyla jistá, šla za profesorem historie Ericem Schatzbergem, aby získala další názor. Ten prošel postupně všechny citace v knize a našel další nesrovnalosti.

Stručně řečeno, pro tvrzení Mainesové o použití vibrátoru jako nástroje pro léčbu ženské hysterie neexistují v pramenech žádné důkazy. Mainesová si navíc upravovala některé citáty z pramenů tak, aby vyhovovaly jejím teoriím. Například u citátů z latiny.

Mainesová se sice hájila tím, že nic nepodávala jako fakta, ale že šlo jen o hypotézu a někteří čtenáři si to špatně vysvětlili. Ovšem její kniha ji usvědčuje: Použití vibrátoru k léčbě hysterie popisuje jako fakt doložený odkazy na prameny. Už dříve ji navíc dva historici usvědčili z překrucování citátů a skutečností, což z její strany zůstalo bez reakce.

Celá situace došla tak daleko, že když Liebermanová chtěla vydat v odborném časopise článek, který obsahoval mimo jiné kritiku díla Technologie orgasmu, nemohla se s ním prosadit, dokud tuto kritiku na žádost editorů neodstranila. Prý se vlastně nic neděje, vše je jenom o interpretaci a je potřeba také zohlednit politické souvislosti. Neboli dílo Technologie orgasmu bylo populární, bylo bráno jako odstraňování tabu a paradoxně jako příspěvek k emancipaci žen. A něco takového není dobré kritizovat. Co na tom, že viktoriánští lékaři používali elektrický vibrátor jen k normálním masážím a že dobře věděli, co je ženský orgasmus.

Nakonec se letos povedlo Liebermanové a Schatzebergovy článek odhalující nepřesnosti a lži v knize Mainesové vydat v časopise Journal of Positive Sexuality. V článku také uvádějí, jak se podle nich mohlo stát, že na podvody Mainesové skoro nikdo neupozornil.

Akademici se stali obětí „skupinového myšlení“. Věci považované za všeobecně známé pravdy se většinou nezpochybňují a kontrola faktů a citátů a vůbec práce druhých je v akademickém prostředí často brána jako osobní útok. Navíc to nikdo nedělá, protože jde o časově náročnou věc a za její publikaci nejsou „body“. Navíc v případě Mainesové šlo o „sexy“ téma a dobrou historku, která prodává a kterou si skoro nikdo z historiků nechtěl nechat pokazit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1