Krvavé šílenství schované za válku proti drogám. Bůh je hloupý, vzkazuje král preferencí Duterte | info.cz

Články odjinud

Krvavé šílenství schované za válku proti drogám. Bůh je hloupý, vzkazuje král preferencí Duterte

Ani po dvou letech nepřestal filipínský prezident Rodrigo Duterte s válkou proti drogám. Jeho často krvavá politika si přitom vyžádala už tisíce obětí. Naposledy neznámí útočníci zastřelili dva starosty. Duterteho popularita ale nepadá. Naopak. Kdyby se nyní konaly volby, volilo by ho ještě více lidí než při jeho první kandidatuře.

Tvrdá válka filipínského prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám dosáhla tento týden svého vrcholu. Násilí postihlo i kontroverzního starostu města Tanauan Antonia Haliliho, který čelil obvinění z napojení na drogové dealery. Jeho zastřelení viděly miliony lidí na internetu a v televizi. Útočník uprchl a nikdo se jej ani nesnažil dopátrat.

Zatímco obhájce lidských práv vražda pobouřila, Duterte prohlásil, že dostal, co si zasloužil. Podle něj Halili, který ve svém městě zastával tvrdou pozici vůči drogám a pro odsouzené dealery organizoval pochody hanby, své akce pouze fingoval.

Za dva roky tvrdé Duterteho politiky zemřelo násilnou smrtí 23 tisíc lidí. Kritici po celém světě Duterteho odsuzují jako brutálního despotického vůdce, na Filipínách je však stále populární. A to navzdory jeho výrokům, v nichž označoval Boha za hloupého a kritizoval katolickou církev, k níž se hlásí 80 procent ze 105 milionů obyvatel.

U duchovních však Duterte o podporu přišel. „Bůh nám ho nedal, aby byl naším prezidentem. Vybralo si ho 16 milionů voličů. Mnoho velmi špatných vůdců bylo zvoleno jejich lidem,“ poznamenal biskup Broderick Pabillo.

Ten zároveň voličům z řad katolíků vyčetl, že před volbami ignorovali varování, že Duterteho nezajímají lidská práva, natož práva žen a je zastáncem mužské šovinistické kultury. Dodal, že země je na tom špatně nejen kvůli prezidentovi, ale také kvůli dalším představitelům, kteří „nemají odvahu se postavit za to, co je správné.“

Ani kritika z církevních kruhů však Dutertemu na popularitě neubírá. Naopak. Kdyby se konaly volby, podle průzkumů by získal daleko více hlasů než před dvěma lety. Výzkumy veřejného mínění mu přisuzují podporu zhruba 56 procent Filipínců.

Podle novináře pracujícího pro organizaci Human Rights Watch Carlose Condeho jsou důvody podobné jako v případě úspěchu amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Duterte mezi lidmi úspěšně zakořenil myšlenku, že neexistuje žádná alternativa ze strany staré politické elity. Instituce jsou stejně jako v Trumpově Americe pokopané nebo ohrožené.“

Conde tvrdí, že nejsmutnějším dědictvím Duterteho války proti drogám je malá empatie mezi lidmi a nedostatek soucitu s těmi, kteří jsou vražděni. „Oběti této války jsou nejchudší z chudých. Není to střední třída, ani nižší střední třída. Žijí z toho, co je v kanalizaci. Lidé se o ně nezajímají,“ konstatuje a dodává, že starosta Halili k věci přistupoval jinak než prezident.

Halili nebyl jediným starostou, který tvrdou Duterteho politiku zaplatil životem. Den po jeho smrti zastřelili jeho kolegu z města Nueva Ecija Ferdinanda Boteho. Ten se stal již 12. obětí z řad představitelů místních samospráv.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud