Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krvavé šílenství schované za válku proti drogám. Bůh je hloupý, vzkazuje král preferencí Duterte

Krvavé šílenství schované za válku proti drogám. Bůh je hloupý, vzkazuje král preferencí Duterte

Ani po dvou letech nepřestal filipínský prezident Rodrigo Duterte s válkou proti drogám. Jeho často krvavá politika si přitom vyžádala už tisíce obětí. Naposledy neznámí útočníci zastřelili dva starosty. Duterteho popularita ale nepadá. Naopak. Kdyby se nyní konaly volby, volilo by ho ještě více lidí než při jeho první kandidatuře.

Tvrdá válka filipínského prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám dosáhla tento týden svého vrcholu. Násilí postihlo i kontroverzního starostu města Tanauan Antonia Haliliho, který čelil obvinění z napojení na drogové dealery. Jeho zastřelení viděly miliony lidí na internetu a v televizi. Útočník uprchl a nikdo se jej ani nesnažil dopátrat.

Zatímco obhájce lidských práv vražda pobouřila, Duterte prohlásil, že dostal, co si zasloužil. Podle něj Halili, který ve svém městě zastával tvrdou pozici vůči drogám a pro odsouzené dealery organizoval pochody hanby, své akce pouze fingoval.

Za dva roky tvrdé Duterteho politiky zemřelo násilnou smrtí 23 tisíc lidí. Kritici po celém světě Duterteho odsuzují jako brutálního despotického vůdce, na Filipínách je však stále populární. A to navzdory jeho výrokům, v nichž označoval Boha za hloupého a kritizoval katolickou církev, k níž se hlásí 80 procent ze 105 milionů obyvatel.

U duchovních však Duterte o podporu přišel. „Bůh nám ho nedal, aby byl naším prezidentem. Vybralo si ho 16 milionů voličů. Mnoho velmi špatných vůdců bylo zvoleno jejich lidem,“ poznamenal biskup Broderick Pabillo.

Ten zároveň voličům z řad katolíků vyčetl, že před volbami ignorovali varování, že Duterteho nezajímají lidská práva, natož práva žen a je zastáncem mužské šovinistické kultury. Dodal, že země je na tom špatně nejen kvůli prezidentovi, ale také kvůli dalším představitelům, kteří „nemají odvahu se postavit za to, co je správné.“

Ani kritika z církevních kruhů však Dutertemu na popularitě neubírá. Naopak. Kdyby se konaly volby, podle průzkumů by získal daleko více hlasů než před dvěma lety. Výzkumy veřejného mínění mu přisuzují podporu zhruba 56 procent Filipínců.

Podle novináře pracujícího pro organizaci Human Rights Watch Carlose Condeho jsou důvody podobné jako v případě úspěchu amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Duterte mezi lidmi úspěšně zakořenil myšlenku, že neexistuje žádná alternativa ze strany staré politické elity. Instituce jsou stejně jako v Trumpově Americe pokopané nebo ohrožené.“

Conde tvrdí, že nejsmutnějším dědictvím Duterteho války proti drogám je malá empatie mezi lidmi a nedostatek soucitu s těmi, kteří jsou vražděni. „Oběti této války jsou nejchudší z chudých. Není to střední třída, ani nižší střední třída. Žijí z toho, co je v kanalizaci. Lidé se o ně nezajímají,“ konstatuje a dodává, že starosta Halili k věci přistupoval jinak než prezident.

Halili nebyl jediným starostou, který tvrdou Duterteho politiku zaplatil životem. Den po jeho smrti zastřelili jeho kolegu z města Nueva Ecija Ferdinanda Boteho. Ten se stal již 12. obětí z řad představitelů místních samospráv.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744