Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krvavé šílenství schované za válku proti drogám. Bůh je hloupý, vzkazuje král preferencí Duterte

Krvavé šílenství schované za válku proti drogám. Bůh je hloupý, vzkazuje král preferencí Duterte

Ani po dvou letech nepřestal filipínský prezident Rodrigo Duterte s válkou proti drogám. Jeho často krvavá politika si přitom vyžádala už tisíce obětí. Naposledy neznámí útočníci zastřelili dva starosty. Duterteho popularita ale nepadá. Naopak. Kdyby se nyní konaly volby, volilo by ho ještě více lidí než při jeho první kandidatuře.

Tvrdá válka filipínského prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám dosáhla tento týden svého vrcholu. Násilí postihlo i kontroverzního starostu města Tanauan Antonia Haliliho, který čelil obvinění z napojení na drogové dealery. Jeho zastřelení viděly miliony lidí na internetu a v televizi. Útočník uprchl a nikdo se jej ani nesnažil dopátrat.

Zatímco obhájce lidských práv vražda pobouřila, Duterte prohlásil, že dostal, co si zasloužil. Podle něj Halili, který ve svém městě zastával tvrdou pozici vůči drogám a pro odsouzené dealery organizoval pochody hanby, své akce pouze fingoval.

Za dva roky tvrdé Duterteho politiky zemřelo násilnou smrtí 23 tisíc lidí. Kritici po celém světě Duterteho odsuzují jako brutálního despotického vůdce, na Filipínách je však stále populární. A to navzdory jeho výrokům, v nichž označoval Boha za hloupého a kritizoval katolickou církev, k níž se hlásí 80 procent ze 105 milionů obyvatel.

U duchovních však Duterte o podporu přišel. „Bůh nám ho nedal, aby byl naším prezidentem. Vybralo si ho 16 milionů voličů. Mnoho velmi špatných vůdců bylo zvoleno jejich lidem,“ poznamenal biskup Broderick Pabillo.

Ten zároveň voličům z řad katolíků vyčetl, že před volbami ignorovali varování, že Duterteho nezajímají lidská práva, natož práva žen a je zastáncem mužské šovinistické kultury. Dodal, že země je na tom špatně nejen kvůli prezidentovi, ale také kvůli dalším představitelům, kteří „nemají odvahu se postavit za to, co je správné.“

Ani kritika z církevních kruhů však Dutertemu na popularitě neubírá. Naopak. Kdyby se konaly volby, podle průzkumů by získal daleko více hlasů než před dvěma lety. Výzkumy veřejného mínění mu přisuzují podporu zhruba 56 procent Filipínců.

Podle novináře pracujícího pro organizaci Human Rights Watch Carlose Condeho jsou důvody podobné jako v případě úspěchu amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Duterte mezi lidmi úspěšně zakořenil myšlenku, že neexistuje žádná alternativa ze strany staré politické elity. Instituce jsou stejně jako v Trumpově Americe pokopané nebo ohrožené.“

Conde tvrdí, že nejsmutnějším dědictvím Duterteho války proti drogám je malá empatie mezi lidmi a nedostatek soucitu s těmi, kteří jsou vražděni. „Oběti této války jsou nejchudší z chudých. Není to střední třída, ani nižší střední třída. Žijí z toho, co je v kanalizaci. Lidé se o ně nezajímají,“ konstatuje a dodává, že starosta Halili k věci přistupoval jinak než prezident.

Halili nebyl jediným starostou, který tvrdou Duterteho politiku zaplatil životem. Den po jeho smrti zastřelili jeho kolegu z města Nueva Ecija Ferdinanda Boteho. Ten se stal již 12. obětí z řad představitelů místních samospráv.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1