Krveprolití v mešitách: Šokovaní novozélandští muslimové truchlí, budoucnosti se ale nebojí | info.cz

Články odjinud

Krveprolití v mešitách: Šokovaní novozélandští muslimové truchlí, budoucnosti se ale nebojí

Dnešní útok proti modlícím se muslimům Nový Zéland opravdu šokoval. I proto, že vztah mezi novozélandskými muslimy a většinovou společností byl vždy popisován jako harmonický. Na ostrovech asi dva tisíce kilometrů vzdálených od Austrálie žije zhruba 46 tisíc stoupenců islámu, kteří tak tvoří jen o něco více než pouhé procento zdejších obyvatel. Jde o potomky nejrůznějších etnik: předci novozélandských muslimů sem doputovali z Turecka, Libanonu, Indického poloostrova, ale třeba i východní Evropy a afrického Somálska.

Je pátek, tedy den hlavní islámské modlitby. Do mešit Al Noor a Linwood ve městě Christchurch se pomalu trousí místní muslimové. Zanedlouho bělošští teroristé zahájí útok, který nepřežije asi padesát z nich. Země žijící poklidným tempem je v nehraném šoku. „Řada těch, kteří zemřeli, jsou zřejmě migranti nebo dokonce uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako bezpečný domov. A také to je jejich domov. Oni patří mezi nás. Ten člověk, který na nás všech spáchal násilí, mezi nás nepatří,“ uvedla ostrovní premiérka Jacinda Ardernová.

Jistě ne všichni muslimové jsou ale na ostrovech noví. První z nich dorazili v polovině 19. století z Indického poloostrova a zřejmě i Číny. Sto let nato je posílila skupina východoevropských běženců. Ještě později sem za obchodem či jako uprchlíci před válkami postupně dorazili Turci, Afričané (obvykle ze Somálska) a zčásti rovněž Arabové, i když ti zde netvoří většinu islámské obce. Zaznamenatelnou komunitou jsou i původem indičtí muslimové z relativně blízkého souostroví Fidži (cca 1800 kilometrů severně), kteří na demokratický Zéland utekli před nestabilitou ve vlastní zemi.

Spíše jen zvláštností jsou islámské konverze Maorů, tedy původních obyvatel země. Zhruba tisícovka z nich se přidala k islámu a ti nejradikálnější z nich ostatní Novozélanďany (ale i muslimy) překvapili bojovným výkladem své nové víry, prostřednictvím které prý chtějí vést ozbrojený zápas s bílou většinou. Jde opravdu jen o kuriozitu i vzhledem k tomu, že Maorů dnes žije na ostrovech celkově přes 630 tisíc.

Útok na Novém Zélandu autor: Info.cz

Patrně nejznámějším novozélandským muslimem je Sonny Bill Williams, boxer a hlavně úspěšný ragbista, což je v zemi milující (tento) sport zaručená pozvánka na televizní obrazovky. Proslulý hráč konvertoval k islámu v roce 2009 a podnikl dokonce už pouť do saúdskoarabské Mekky. „Nedokážu slovy vyjádřit, jak se teď cítím. Bůh dá, že každý, kdo byl dnes zabit, je už v ráji. Jsem nesmírně, nesmírně smutný z toho, co se u nás přihodilo,“ říká z videa umístěného na sociální sítě Williams.

Stejně jako jiné země (britského) Commonwealthu, i Nový Zéland miluje kromě ragby také kriket. Četné lokální stanice proto neopomněly zmínit, že do jedné z postižených mešit k modlitbě vyrazili rovněž členové bangladéšského národního kriketového týmu, kteří jsou na ostrovech kvůli sérii mezinárodních zápasů. Nikomu z hráčů se nic nestalo, všichni stačili utéct, i když někteří z Bangladéšanů zřejmě utrpěli šok. Jejich utkání s domácí reprezentací bylo každopádně zrušeno.

Také novozélandští muslimové se pomalu vzpamatovávají z otřesu a začínají truchlit. Po pomstě ale nevolají. „Bojím se o Nový Zéland, o jeho pověst. Naše země patří k nejmírumilovnějším, nejklidnějším na světě. Teď ale její image může být poškozena,“ uvedl pro server veřejnoprávní televize TVNZ Mustafa Farouk, šéf novozélandské Federace islámských asociací. „Nemyslím si ale, že by se vztah mezi muslimy a zbytkem novozélandské společnosti změnil, vše se nakonec vrátí do starých kolejí,“ dodává Farouk.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud