„Jeden z nejtemnějších dnů země.“ Nový Zéland šokoval masakr v mešitách, zemřely desítky lidí

ČTK, luš

15. 03. 2019 • 08:03

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch dnes zemřelo čtyřicet devět lidí a další desítky, včetně dětí, utrpěly zranění. Informovala o tom premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová, podle níž jde o jeden z nejtemnějších dnů její země. Místní policie v souvislosti s útoky zadržela tři muže a jednu ženu. Jednoho z nich obvinili z vraždy, před soudem by měl stanout zítra. Podle policistů šlo o dobře organizovaný teroristický útok, zadržení měli v autech připravené výbušniny. 

Podle listu New Zealand Herald se střílelo v mešitách Al Noor a Linwood v centrální části téměř čtyřsettisícového města. Obě mešity jsou od sebe vzdáleny více než čtyři kilometry.

Australský premiér Scott Morrison informoval, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Označil ho za „pravicového extremistu, násilnického teroristu“. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales. 

Osmadvacetiletý muž si čin nahrával a živě ho přenášel na sociální sítě. Sedmnáctiminutové video, na němž je dle médií vidět, jak jede k mešitě, vchází do ní a střílí, bylo krátce po útoku na sítích zablokováno. Facebook a Instagram také zrušily účet domnělého atentátníka. 

Před střelbou muž zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci. Píše v něm, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy.

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. Jiný muž, který byl přímo v jedné z mešit, místní televizi řekl, že střelec přišel dovnitř hlavním vchodem v době modlitby. Když rozpoutal střelbu, lidé začali v panice prchat. Celé krveprolití trvalo podle tohoto svědka několik minut.

Policejní komisař Mike Bush médiím řekl, že jeho podřízení řeší „bezprecedentní situaci“. Policie sice nemá informace o dalších možných pachatelích, riziko však nelze vyloučit. Lidé by se podle Bushe v žádném případě neměli zatím vydávat do mešit. Úřady zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z „nízkého“ na „vysoký“.

Jeden z mužů ve věku mezi 20 a 30 lety byl již obviněn z vraždy a měl by v sobotu stanout před soudem ve městě Christchurch. Zda byl někdo z dalších tří zatčených do útoků nějak zapojený, není zatím jasné. Policejní komisař Bush podle serveru msn.con řekl, že jedna z osob, která byla při zatčení ozbrojená a nacházela se poblíž místa činu, zřejmě neměla s útokem nic společného. Také další dva zadržení byli ozbrojeni a policie nyní vyšetřuje, zda se na útoku nějak podíleli.

Policie je přesvědčena, že se jednalo o dobře zorganizovanou akci. Premiérka Jacinda Ardernová střelbu označila za plánovaný teroristický útok.

„Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, mohou být migranti, mohou to být i uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov a je to jejich domov. Jsou jedněmi z nás. Člověk, který na nás spáchal toto násilí, mezi nás nepatří,“ prohlásila premiérka Ardernová.

„Nejsme jen spojenci, nejsme jen partneři, jsme rodina. (...) Truchlíme, jsme v šoku, jsme zděšení, jsme pobouření,“ uvedl australský premiér Scott Morrison. Jeho země útok teroristy, který ukradl tolik životů, odsuzuje.

Teroristický útok odsuzují politici po celém světě, včetně těch českých. „Jsem zděšen strašným teroristickým útokem na mešity v Christchurchi a silně odsuzuji všechny nenávistné a extremistické činy. Vyjadřuji nejhlubší soustrast blízkým obětí a všem lidem na Novém Zélandu,“ uvedl Babiš na twitteru.

Střelbu v mešitách odsoudili také ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček (oba ČSSD). Podobně se vyjádřili představitelé opozičních stran. Podle ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi žádní čeští občané.

Do jedné z mešit měli namířeno členové bangladéšského národního kriketového týmu, kteří jsou na Novém Zélandu kvůli sérii mezinárodních zápasů. Jejich plánované další utkání s domácí reprezentací bylo kvůli tragédii zrušeno.

Francie i Británie v reakci na střelbu na Novém Zélandu posílí hlídky v okolí mešit. „Naše mezinárodní síť protiteroristických činitelů je připravena podpořit naše protějšky na Novém Zélandu při jejich reakci (na atentát) a při vyšetřování tohoto děsivého útoku,“ uvedl v prohlášení šéf britských protiteroristických operací Neil Basu.

Krvavý teror na Novém Zélandu: Nejméně 49 mrtvých, útočníci vraždili v mešitách>>>

SDÍLET

Billboard-bottom-1