Kurdové pod palbou. Turecká armáda začala masivně ostřelovat syrský Afrín | info.cz

Články odjinud

Kurdové pod palbou. Turecká armáda začala masivně ostřelovat syrský Afrín

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, kterou mají pod kontrolou Kurdové. Ofenzivu Ankara připravovala několik dnů dopředu. Zahájení bojů dnes potvrdily milice syrských Kurdů YPG i turecký ministr obrany, Nurettin Canikli.

Ministr řekl, že turecká operace proti oblasti Afrín byla zahájena přeshraniční palbou. Na syrské území podle něj turečtí vojáci nevstoupili.

Mluvčí YPG řekl, že turecká armáda střílí od půlnoci z tureckého území na kurdské vesnice. Útoky podle něj pokračovaly i dnes ráno a na vesnice bylo vypáleno až 70 střel. Mluvčí, který je v Afrínu, také řekl, že milice YPG budou na palbu reagovat.

Canikli televizi Haber sdělil, že Ankara o vojenské operaci konzultuje s Moskvou. Turecko prý musí ze severu Sýrie „odstranit“ teroristy. Rusko je spojenec syrské vlády a do Moskvy ve čtvrtek odjeli jednat náčelník generálního štábu turecké armády a velitel tajných služeb.

Turecko o plánech na ofenzivu hovořilo několik dní. YPG, které jsou ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), se podílely na boji proti islámským radikálům a mají za sebou podporu koalice, jíž velí USA. Turecko ale jak milice, tak PYD považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara označuje za teroristickou.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Kurdové z PYD se tento týden obrátili na světové společenství s výzvou, aby turecké ofenzivě zabránilo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko „vyčistí“ oblasti u své hranice od teroristů, a kromě operace proti Afrínu pohrozil i útokem na Manbidž. Obě místa leží na severu syrské provincie Halab.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud