Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron se opřel do Česka a východní Evropy. EU není supermarket, vaši lidé snižují platy na Západě

Macron se opřel do Česka a východní Evropy. EU není supermarket, vaši lidé snižují platy na Západě

Emmanuel Macron se v prvním rozhovoru po svém zvolení do čela Francie opřel do zemí střední a východní Evropy a varoval před „cynickým přístupem k Evropské unii, který slouží jako výnosný úvěr bez respektování jejích hodnot“. V rozhovoru poskytnutým před začátkem unijního summitu také uvedl, že doufá v užší spolupráci Francie s Německem, která povede k „renesanci Evropy“. Klíčové je podle jeho slov především zpřísnit pravidla pro zahraniční pracovníky ze střední a východní Evropy, což dlouhodobě přidělává vrásky řadě zemí včetně Česka. 

Poté, co během předvolební kampaně kritizoval země jako Polsko nebo Maďarsko za přístup k uprchlické krizi, Macron během rozhovoru uvedl, že nevěří v „konflikt mezi východní a západní Evropou“. Vzápětí ale varoval před některými evropskými vůdci, kteří „upouští od principů, otáčejí se k Evropě zády a mají cynický přístup k Evropské unii, která slouží jako výnosný úvěr, aniž by respektovali její hodnoty“.

„Evropa není supermarket. Evropa je společný osud. Je oslabována, když akceptuje, že jsou její zásady odmítány. Země v Evropě, které nerespektují pravidla, by měly čelit politickým důsledkům,“ nešetřil kritikou na konto středoevropských zemí. „S každým budu mluvit s respektem, ale nebudu dělat kompromisy o evropských principech – o solidaritě nebo o demokratických hodnotách. Pokud to Evropa přijme, znamenalo by to, že je slabá a už přestala existovat,“ dodal nově zvolený francouzský prezident.

Rozhovor poskytnutý několika významným deníkům včetně britského serveru The Guardian je prvním po jeho zvolení do čela země. Právě jeho vstup do Elysejského paláce evropští lídři hodnotili jako známku výhry nad extrémní pravicí. Na otázku, zda je jeho volba zadržení populismu v Evropě, odpověděl, že „není tak arogantní“, aby si myslel, že výsledek voleb znamená úplné zastavení demagogie.

Střední Evropa musí být na pozoru

Po Macronově úspěchu v prezidentských i parlamentních volbách komentátoři začali předpovídat silný francouzsko-německý motor, který požene Evropskou unii a její integraci kupředu. Že bude mít v Evropě tandem Macron-Merkelová hlavní slovo, dokládají i jeho slova, která zazněla během rozhovoru – uvedl, že znovunastartování důvěry v evropský integrační projekt pomůže obnovení „společné síly“ Francie a Německa.

„Musíme podporovat Evropu, která směřuje k většímu hospodářskému a sociálnímu blahobytu,“ prohlásil Macron s tím, že klíčem ke sladění evropských občanů s unií je zpřísnění pravidel pro zahraniční pracovníky a ztížit firmám, aby zaměstnávaly levnější pracovní sílu z východních zemí unie nebo přesouvaly výrobu do zemí s nižšími mzdami. Právě tento přístup je podle odborníků zdvižený prst pro státy střední a východní Evropy včetně Česka.

Podle Macrona totiž příliv pracovníků z těchto zemí způsobuje, že platy na západě unie snižují. „Nepokazme to. Velcí podporovatelé této ekonomicky-liberální a nevyvážené Evropy – Velká Británie – na to doplatili. Na co hrál brexit? Na pracovníky z východní Evropy, kteří si přišli vzít pracovní místa. Obránci Evropské unie prohráli, protože britská nižší střední tříd řekla stop,“ prohlásil s tím, že „extrémy této nerovnováze napomáhají“.

Nelze bojovat proti teroru a nezajímat se o klima

Emmanuel Macron se ukázal jako sebevědomý lídr Francie, když americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi pevně stiskl ruku a odmítal ji pustit, i když už to šéfovi Bílého domu bylo zjevně nepříjemné. K významnému potřesení ruky se vrátil i během rozhovoru.

„Nesdílím některá jeho rozhodnutí, především ta týkající se otázky klimatu. Doufám, že můžeme najít způsob, jak se USA vrátí k Pařížské klimatické dohodě. To znamená tu ruku, kterou jsem nabídl Donaldu Trumpovi. Doufám, že změní názor, protože je všechno propojené. Nemůžete chtít bojovat proti terorismu a nezajímat se o klima,“ prohlásil Macron.

Rozhovor proběhl těsně před zahájením dnešního summitu Evropské rady v Bruselu, který se bude věnovat bezpečnosti, boji proti terorismu a odchodu Velké Británie z Evropské unie. Přestože se země rozhodla opustit evropský projekt, Macron během rozhovoru trval na tom, že bude Francie usilovat o posílení obranné spolupráce s Británií, protože jsou „naše osudy propojené: teroristické skupiny neznají evropské hranice“. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744