Macron se u Putina přimlouval za hladovějícího Sencova. Kremlu učinil několik návrhů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron se u Putina přimlouval za hladovějícího Sencova. Kremlu učinil několik návrhů

Macron se u Putina přimlouval za hladovějícího Sencova. Kremlu učinil několik návrhů

Francouzský prezident Emmanuel Macrondnes telefonicky jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o uvězněném ukrajinském filmovém režisérovi Olehu Sencovovi, který v ruské věznici od poloviny května drží hladovku. Oznámil to Elysejský palác s tím, že Macron učinil „několik návrhů“, které by měly přispět k vyřešení znepokojující situace.

„Prezident Macron znovu vyjádřil prezidentu Putinovi své znepokojení, vzhledem k tomu, že zdravotní stav pana Sencova se zřejmě nebezpečně zhoršil, a poukázal na důležitost toho, aby Rusko co nejdříve nalezlo humánní východisko ze situace,“ uvedl Elysejský palác podle agentury Reuters. Podle AFP Putin přislíbil neodkladně poskytnout informace o filmařově stavu.

Oba prezidenti podle komuniké diskutovali také o krizi v Sýrii. Putin podle Kremlu zdůraznil význam součinnosti mezinárodního společenství při obnově sociální a ekonomické infrastruktury v Sýrii a také při návratu běženců. Oba státníci se podle ruského komuniké „dotkli i dalších témat“. O Sencovovi se kremelské komuniké podle serveru Newsru.com nezmínilo.

Macron o omilostnění filmaře žádal Putina již při květnovém ekonomickém fóru v Petrohradu a také před červencovým finále mistrovství světa ve fotbale, připomněla francouzská rozhlasová stanice RFI.

Sencov hladoví skoro tři měsíce a je podle svého advokáta čím dál slabší, hladovku ale přerušit nehodlá. Domáhá se tak propuštění 64 jiných Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně.

Sencova, který je odpůrcem ruské anexe Kymu, v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Odsouzen byl za terorismus v procesu, který organizace Amnesty International kritizovala jako stalinistický. O jeho propuštění se zasazovali známí umělci, ochránci lidských práv i politici, ale dosud marně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.