Macronův plán na privatizaci pařížských letišť budí odpor. Opozice sáhla k nevídanému kroku | info.cz

Články odjinud

Macronův plán na privatizaci pařížských letišť budí odpor. Opozice sáhla k nevídanému kroku

Levice odmítá prodej národního pokladu, pravice se zase obává, že privatizací pařížských letišť ztratí kontrolu nad vnějšími hranicemi státu a prodej označuje za bezpečnostní riziko. Francouzská vláda je ale odhodlaná v plánovaném prodeji letišť pokračovat, i když čelí bezprecedentnímu odporu opozice.

Bourbonský palác, kde sídlí francouzské Národní shromáždění, zažil v úterý nezvyklou tiskovou konferenci. Bok po boku na ní vystoupili poslanci pravicových republikánů, levicových socialistů i krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie (LFI) či komunistů.

Zákonodárce prakticky všech opozičních stran sjednotilo jediné téma – odpor proti privatizaci společnosti Groupe ADP, vlastníka a provozovatele pařížských letišť (firma také dříve nesla název Pařížská letiště).

Prodej státního pokladu

Prezident Emmanuel Macron má tak před sebou těžkou volbu – na jednu stranu potřebuje naplnit státní pokladnu a „vydělat si“ na slíbený inovační fond, který by měl modernizovat francouzskou ekonomiku.

Na druhé straně ale privatizaci více než 50procentního podílu v ADP vnímá část veřejnosti jako prodej státního pokladu a součásti klíčové infrastruktury – Elysejský palác by se jí vzdal ve prospěch velké firmy a v očích svých odpůrců tak potvrdil, že je skutečně oním „prezidentem bohatých“, jak mu často předhazují.

„Ministerstvo financí chce získat co největší cenu za prodej..., ale prezident chce získat nejlepší politický výsledek,“ citoval list Financial Times Patricka Devedjiana, prezidenta regionu Hauts-de-Seine.

ADP je navíc společností, která francouzskému státu pravidelně vydělává, v loňském roce to bylo 174 milionů eur. Dividendy se navyšují podle účetních výsledků firmy – ty se za posledních pět let zdvojnásobily. Ministr financí Bruno Le Maire, který zákon o privatizaci firmy předložil, ale tvrdí, že jen díky vstupu strategického investora získá společnost prostředky na rozvoj. ADP provozuje mimo jiné i největší pařížské letiště Roissy-Charles-de-Gaulle.

Dolní komora francouzského parlamentu, kterou kontroluje prezidentovo hnutí Republika vpřed!, už prodej firmy letos v březnu schválila. Senát ho naopak odmítl, příště – nejspíše už tento čtvrtek – ale může být přehlasován.

První pokus o „sdílené“ referendum

Poslanci a senátoři, kteří s privatizací nesouhlasí, se proto rozhodli k bezprecedentnímu kroku – vůbec poprvé využít institutu sdíleného referenda, které figuruje v legislativě už od roku 2015, až dosud ale nebylo použito. Kromě hlasů pětiny všech zákonodárců si vyžaduje také podpisy nejméně 4,5 milionů Francouzů a posvěcení Ústavní rady.

První krok se v úterý podařil – pod návrh se podepsalo celkem 218 zákonodárců, tedy více než zákonem požadovaných 185. „Hledali jsme prostředky, jak se vyhnout nenapravitelnému,“ řekl televizi LCI mluvčí socialistických poslanců Boris Vallaud. „Je naprosto hloupé prodávat rodinné poklady… Pro tuto vládu je to ale otázka ideologie,“ pokračoval v kritice.

V boji proti privatizaci se shodli jak její principiální odpůrci z řad komunistů či LFI, tak i republikáni, kteří jinak privatizacím fandí. Tentokrát ale zdůrazňovali, že nejde o ideologické rozhodnutí, ale jiný důvod: letiště pro ně představují „strategickou hranici“, jejíž vzdání se by znamenalo bezpečnostní riziko.

To ale ministr financí Le Maire odmítá a tvrdí, že hraniční kontroly zůstanou i nadále v rukou státu. Razantnímu zvýšení letištních poplatků prý vláda také zabrání.

Hlavním zájemcem o koupi 50,6procentního podílu v ADP je francouzská stavební společnost Vinci, která už v ADL drží s osmi procenty druhý největší podíl. Cena za prodej kontrolního podílu v ADP by se podle výše citovaného Devedjiana mohla pohybovat okolo dvou miliard eur (asi 52 miliard korun).

Cesta k případnému referendu, které by mohlo privatizaci zvrátit, je ale dlouhá a složitá. Deník Le Figaro dokonce v této souvislosti mluví o iniciativě zákonodárců jako o nenadálém obratu. Ústava jen vágně vymezuje, v jakých případech lze takzvané referendum ze sdílené iniciativy (občanů i zákonodárců) použít: jde o „organizaci veřejných orgánů nebo reformy týkající se hospodářské, sociální nebo environmentální politiky státu a veřejných služeb, které k němu přispívají“.

Těžké shánění 4,5 milionů hlasů

O tom, zda sem spadá i privatizace letišť, musí rozhodnout Ústavní rada. Ta se ale zároveň musí řídit pravidlem, že v referendu nelze zvrátit méně než jeden rok starý zákon. Privatizaci ale poslanci zřejmě ještě tento týden schválí. I kdyby se pak stoupencům referenda podařilo shromáždit během devíti měsíců, které stanoví ústava, potřebných 4,5 milionů hlasů od veřejnosti, museli by pak dlouhé měsíce čekat, než by bylo možné referendum vyhlásit.

Už sehnání 4,5 milionů hlasů bude ale podle expertů složité. Jak připomněl pro server Franceinfo ústavní právník Michel Lascombe, při boji proti privatizaci pošty se jejím odpůrcům podařilo shromáždit jen 2,5 milionů podpisů. „Tato hypotéza je nerealistická. Možnost, že se v takovém referendu bude hlasovat, se blíží nule,“ podotýká právník.

Lidového hlasování se tedy Macron zřejmě bát nemusí, politicky výbušné téma ale privatizace letišť přesto představuje. Jak se k ní prezident postaví, může být předobrazem osudu dalších plánovaných reforem. O tom, že vládě nejdou, tak jak by měly, svědčí i poslední hodnotící zpráva OECD. Ta sice tento týden došla k závěru, že země jde správným směrem, naléhala ale na urychlení dalších reforem, mimo jiné na snížení veřejných výdajů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud