Maďarská vláda odstranila z centra Budapešti pomník vůdce protisovětského povstání | info.cz

Články odjinud

Maďarská vláda odstranila z centra Budapešti pomník vůdce protisovětského povstání

V maďarské metropoli Budapešť včera v noci odstranily úřady pomník Imreho Nagy, bývalého předsedy vlády považovaného za hrdinu protisovětské a protikomunistické revoluce v roce 1956 popraveného o dva roky později. Vláda současném premiéra Viktora Orbána tvrdí, že odstranění pomníku souvisí s tím, že chce navrátit Budapešť do stavu před vládou komunistů.

Pomník Imreho Nagye, popraveného bývalého předsedy maďarské vlády, byl včera v noci odstraněn z náměstí Mučedníků poblíž budovy parlamentu v Budapešti. Oznámila to agentura MTI. Socha muže, který je symbolem neúspěšného maďarského protikomunistického povstání z roku 1956, bude nahrazena kopií pomníku obětem komunistické Maďarské republiky rad, který na místě nechal v meziválečném období vystavět regent Miklós Horthy.

O úmyslu sochu přestěhovat byla maďarská veřejnost předem informována, přesné datum ovšem zůstávalo do poslední chvíle zahalené tajemstvím. Odstranění Nagyovy sochy, která bude výhledově přemístěna na jiné místo v širším centru města, je součástí rozhodnutí vlády, která chce okolí parlamentu uvést do stavu, v jakém bylo před druhou světovou válkou.

Nahrazení Nagyova pomníku oznámila maďarská vláda již letos v létě, protestovala proti němu mimo jiné Společnost Imreho Nagye i jeho vnučka Katalin Jánosiová. Socha na místě stála od roku 1996.

Expředseda vlády Imre Nagy patří k nejvýraznějším symbolům povstání z roku 1956, které podpořil. Zároveň byl agentem sovětské tajné služby, udával své spolupracovníky a souhlasil s pozváním sovětských vojsk na potlačení protikomunistických demonstrací. Později ale odmítl zvací dopis pro sovětská vojska podepsat a vyjednal naopak dočasných odchod sovětských vojsk a byl v čele vlády, která podporovala povstání.

Nagy byl popraven po potlačení protisovětského povstání a vykonstruovaném procesu před šedesáti lety, rehabilitován byl v červenci 1989. U příležitosti jeho ceremoniálního pohřbu se tehdy jako řečník proslavil současný premiér Viktor Orbán, který tím odstartoval svou politickou kariéru. Vyjádřil tehdy úctu Imre Nagyovi jako národnímu hrdinovi.

Nyní se Orbán snaží vymazat připomínky komunistické éry v Maďarsku, podporuje nacionalismu. Pro část nacionalistických maďarských politiků je nyní Nagy „kontroverzní postava“ a pro krajní pravici a tisk vlastněný Orábnovými příznivci je to „zbabělec“ a „smradlavý komunista“.  

Viktora Orbána jeho protivníci podezřívají, že chce navázat na meziválečný a válečný režim vláce Maďarska admirála Hortyho. Horty spolupracoval za druhé světové války s nacistickým Německem a snil o obnovení velkého Maďarska, které by obsadilo části sousedních států, kde žily maďarské menšiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud