Maďarský ministr chce odstoupit od paktu OSN k migraci. Zve do Evropy další miliony běženců, tvrdí | info.cz

Články odjinud

Maďarský ministr chce odstoupit od paktu OSN k migraci. Zve do Evropy další miliony běženců, tvrdí

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navrhne vládě, aby Budapešť zahájila proceduru odchodu z jednání OSN o globálním paktu o migraci. Informovala o tom dnes maďarská tisková agentura MTI. Dohoda podle šéfa diplomacie způsobí další proud migrantů do Evropy a donutí evropské státy k jejich přijímání.

„Finální text jde naprosto proti zdravému rozumu a proti maďarským zájmům a snahám obnovit stabilitu v Evropě,“ řekl Szijjártó. Dokument definuje migraci jako základní lidské právo a tím podle ministra lehkomyslně propaguje migraci a soustřeďuje se pouze na zájmy afrických států.

Pakt poskytne pozvání do Evropy milionům dalších běženců, dodal Szijjártó. Státy by zároveň nutil poskytovat migrantům stejné služby jako domácím obyvatelům včetně vzdělání a právního poradenství. Lidem, kteří by do Evropy přišli nelegálně, by podle ministra dokument zajistil legální právní status.

V září 2016 přijalo 193 členských států Valného shromáždění OSN jednomyslně text zvaný Newyorská deklarace pro migranty a uprchlíky. Ta má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, mimo jiné otázky přijímání běženců v jednotlivých zemích, školní docházky jejich dětí, legálního zaměstnávání, ochrany před pašeráky či jejich návratu domů.

Z příprav globální paktu o migraci se už loni stáhly Spojené státy. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je tato dohoda neslučitelná s migrační politikou USA.

Migrace Migraceautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud