Maďarský premiér Viktor Orbán míří do Prahy. S Babišem budou řešit v pátek i migraci | info.cz

Články odjinud

Maďarský premiér Viktor Orbán míří do Prahy. S Babišem budou řešit v pátek i migraci

Do Prahy v pátek přijede maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz). Dopoledne se setká v Kramářově vile s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Budou jednat o bilaterálních vztazích včetně hospodářské spolupráce i evropské politice. Odpoledne přijme maďarského premiéra podle informací ČTK prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Podle dřívějších plánů návštěvy by se Orbán měl sejít i s šéfy obou parlamentních komor, Radkem Vondráčkem (ANO) a Jaroslavem Kuberou (ODS), a kardinálem Dominikem Dukou.

Babiš pro Orbána chystá pracovní oběd v Hrzánském paláci. „Tématy jednání bude bezpečnost a obrana a spolupráce v rámci visegrádské skupiny. V oblasti evropských záležitostí budou mluvit mimo jiné o otázce migrace, novém víceletém finančním rámci i volbách do Evropského parlamentu,“ uvedl tiskový odbor úřadu vlády.

Babiš navštívil Orbána v Budapešti na konci srpna, zaletěl za ním na zhruba tříhodinovou večeři. Probírali spolupráci visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, Česka, Polska a Slovenska, evropskou politiku včetně migrace i ekonomické vztahy.

Za velký potenciál tehdy označili zbrojní zakázky. Maďarský premiér si podle agentury MTI po srpnové schůzce se svým českým protějškem pochvaloval možnost jednat o problémech EU s „netradičním“ politikem. Zdůraznil, že jsou potřeba „neotřelé nápady“.

Zeman se s Orbánem setkal naposledy začátkem listopadu v Šanghaji. „Měl jsem také zajímavou schůzku s Viktorem Orbánem, kterému jsem blahopřál ke statečnému postoji v oblasti lidských práv, protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů,“ prohlásil tehdy český prezident.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud