Články odjinud

„Mají nás za divné lidi.“ Ukrajinský veterán si sáhl na dno, teď pizzou pomáhá ostatním

„Mají nás za divné lidi.“ Ukrajinský veterán si sáhl na dno, teď pizzou pomáhá ostatním

REPORTÁŽ INFO.CZ Mapa Ukrajiny z vystřílených nábojnic, vojenské nášivky a fotografie vojáků na zdech. Tak vypadá pizzerie nedaleko známého Náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva. Není to obyčejná restaurace. Tady totiž pomáhají vojákům, kteří se vrátili z fronty, a sám majitel je válečný veterán.

Od začátku války na Donbasu jich je po celé Ukrajině na 300 tisíc – veteránů, kteří si po návratu z fronty museli odpovědět na otázku jak dál? Mnozí z nich se bezcílně toulají ulicemi, pijí a mají psychické problémy. „Společnost nás bere jako divné lidi. Při hledání práce často jen stačí říct, že jste veterán, a odpověď je 'vyčkejte, ozveme se vám'. Ale už se nikdo neozve,“ vysvětluje pro INFO.CZ dvaatřicetiletý Leonid Ostalcev, který se to rozhodl změnit. „Chci tenhle stereotyp, že jde o divné lidi s psychickými problémy, zničit a ukázat, že můžou normálně pracovat,“ říká. A prostřednictvím podniku Pizza Veterano se mu to daří.

Topol Show - banner

Ostalcev, sporý chlapík s plnovousem a majitel kyjevské pizzerie, nezastírá, že mnozí veteráni skutečně mají problémy. Cítí se dobře hlavně mezi svými, ostatně v Pizzerii Veterano se část z nich schází. S Leonidem si u cigarety v průjezdu podávají ruku jeho spolubojovníci a nabízí si navzájem tabák. „Někteří nevědí, co dělat po válce, kam jít. Někteří se vrátí do původní práce a pohádají se se svými šéfy. Část žádnou práci nenajde. Někteří skutečně mají psychické problémy,“ vypráví Leonid u stolu, pod jehož sklem jsou vystřílené nábojnice z konfliktu na Donbase. „Nemůžu mluvit za ostatní, ale pro mě osobně byly největší problémy s penězi. Pak to bylo začlenění se do společnosti – například včetně toho, že si člověk musí zvyknout zase platit účty. A taky chybějící psychologická pomoc,“ dodává.

Na bojiště na východě Ukrajiny odešel už v roce 2014. Říká, že to cítil jako povinnost vůči vlasti. I dnes mu ale dělá potíže vysvětlil nevojákovi, jak to tam vlastně vypadalo: Strašidelné, krvavé, jako ve filmu, i když ne tak úplně, popisuje mi své dojmy a ukazuje místnost plnou fotografií členů své jednotky.

Pak přišel rok 2015, Leonid se vrátil domů a jako mnozí nevěděl, co dělat. Neměl peníze, manželka byla těhotná a on měl jen zkušenost s prací kuchaře v pizzerii. Nakonec se rozhodl založit vlastní podnik. A povedlo se. „Obešel jsem dvacet investorů a dvacátý první mi dal peníze. Trvalo mi to rok a půl,“ říká. Z podzemní špeluňky se nakonec vypracoval k bistru na dobré adrese a pak si otevřel ještě jednu provozovnu. Pomohla reklama na sociálních sítích a netradiční příběh, kdy veteránská pizzerie pomáhá dalším veteránům. Leonid pro ně zaměstnává i vlastní psycholožku.

Jen asi polovina z obsluhy jsou ale veteráni. Fousatí číšníci se mísí s mladými servírkami. „Je to záměr,“ vysvětluje mi majitel u šálku kávy vedle latinského hesla „Chceš-li mír, připravuj se na válku“. „Chci ukázat, že jsme prima lidi a můžeme dobře pracovat. Zároveň nechci, abychom byli uzavřená kasta. Kdokoli sem může přijít a podívat se, že to funguje,“ říká Leonid, který poté, co se úspěšně postavil na vlastní nohy, překonal i problémy v manželství.

Dnes zaměstnává 160 lidí, z toho polovinu veteránů. Kromě pizzerií, provozuje pod značkou Veterano i 18 kaváren, taxislužbu, ochranku a jako Veterano Energy staví solární elektrárny. Část kaváren a pizzerií jsou franšízy. „Nikdy jsem nechtěl mít velký byznys, každá franšíza vznikla tak, že za mnou někdo přišel a řekl: Chci si otevřít podnik, chci používat vaši značku a dodržovat vaše principy. Ty jsou jednoduché: nikdo nic nedluží a když něco vyděláš, pomoz ostatním,“ říká. Část zisku jde na děti padlých vojáků.

Navrátilci z války to nemají lehké nikde na světě. Návrat do normálního života bez vojenského drilu je těžký a na Ukrajině to platí o to víc, že doteď neexistuje státní podpora pro veterány. Leonid, který o sobě říká, že na podnikání má rozhodně větší talent než na válčení, proto apeluje na další veterány, aby se nenechali semlít depresemi a zkusili si taky sami zařídit vlastní budoucnost. „Zkuste otevřít svůj vlastní byznys. Jděte na školení, jak to udělat. Pokud máte psychické problémy, vyhledejte odbornou pomoc a hlavně skutečně k psychologovi choďte. A mluvte s ostatními veterány, to pomáhá,“ říká a odbíhá řídit svůj podnik.

Ukrajinská válka v sérii originálních reportáží INFO.CZ >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud