Články odjinud

Mayová by mohla hlasování o nedůvěře přežít. Jistotu ale nemá, bude to „nervák“ až do konce

Mayová by mohla hlasování o nedůvěře přežít. Jistotu ale nemá, bude to „nervák“ až do konce

Britská premiérka Theresa Mayová by mohla večerní stranické hlasování o vyslovení nedůvěry ustát. Podle moderátora televizního pořadu BBC Politics Live Andrewa Neila podpoří Mayovou v čele Konzervativní strany 158 poslanců. Právě prostá většina 158 z 315 zákonodárců Konzervativní strany je potřeba, aby Mayová hlasování ustála. Dosažení potřebného prahu pro setrvání Mayové ve funkci hlásí i agentura Reuters.

„Někteří poslanci, kteří veřejně Mayovou podpořili, ale v soukromí podle britských politických komentátorů uvedli, že budou hlasovat proti ní,“ upozorňuje Reuters. Podle pozorovatelů bude pro Mayovou obtížné zůstat lídrem, pokud bude výsledek hlasování jen těsný.

Výsledek tajného hlasování, které se uskuteční od 19:00 SEČ do 21:00 SEČ, by měl být znám do jedné hodiny. Podle britského tisku se očekává, že se hlasování zúčastní všichni konzervativní poslanci.

Pokud by Mayová hlasování neustála, musela by rezignovat na funkci šéfky strany a očekávalo by se od ní, že odstoupí i z úřadu premiérky. Strana by si pak volila nového lídra. Tento proces by podle BBC zabral patrně několik týdnů.

Objevují se též spekulace, že Mayová svým spolustraníkům naznačila, že pokud dnešní hlasování vyhraje, před dalšími parlamentními volbami odstoupí. Její mluvčí totiž uvedl, že podle premiérky „nepůjde v dnešním hlasování o to, kdo povede stranu do příštích voleb, ale o to, zda má smysl měnit vůdce v této fázi brexitových jednání“. Zdroj z Downing Street, jehož citoval britský deník The Guardian, ale řekl, že si žádných plánů Mayové na odchod není vědom.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud