Články odjinud

Merkelová před summitem NATO: Německo vděčí alianci za mnohé, zároveň do ní ale výrazně přispívá

Merkelová před summitem NATO: Německo vděčí alianci za mnohé, zároveň do ní ale výrazně přispívá

Nejednoduchou diskusi čeká dnes na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová. Novinářům při příchodu do nové centrály bloku řekla, že její země vděčí alianci za mnohé, a připomněla sjednocení země po pádu takzvané železné opony, v mnoha ohledech do NATO ale také výrazně přispívá.

Německo a jeho nízké výdaje na obranu jsou hlavním terčem tvrdé a trvalé kritiky od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten dnes Berlín kritizoval za jeho nákupy energií z Ruska a Německo označil za zcela závislé na Ruské federaci. Při příchodu do budovy aliance už Trump s novináři nemluvil.

Merkelová na ranní slova amerického prezidenta o plynovodu Nord Stream přímo nereagovala. Poznamenala ale, že sama zažila, když byla někdejší Německá demokratická republika kontrolována Sovětským svazem. NATO podle ní přispělo ke sjednocení Německa jako svobodné země. „Jsem ráda, že... nyní můžeme dělat vlastní politiku a vlastní rozhodnutí,“ připomněla kancléřka.

Merkelová doplnila, že Německo „z vlastní vůle a ochotně“ přispívá výrazným způsobem do operace NATO v Afghánistánu a pomáhá tak hájit také americké zájmy. Připomněla též jednoznačnou reakci aliance, která po teroristických útocích na USA z 11. září 2001 poprvé v historii aktivovala článek o společné obraně.

 

Články odjinud