Merkelová v novoročním projevu vyzve k solidaritě a nastíní Německo jako globálního lídra | info.cz

Články odjinud

Merkelová v novoročním projevu vyzve k solidaritě a nastíní Německo jako globálního lídra

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzývá Němce k solidaritě a spolupráci, které by překonaly hluboké politické rozdělení, a aby opět všichni táhli za jeden provaz. Ve svém novoročním projevu, který přednese dnes večer, uvádí, že Německo bude příští rok nadále prosazovat řešení globálních problémů a celosvětově převezme větší zodpovědnost. O obsahu jejího projevu informovaly agentury AP a Reuters.

Merkelová ve svém projevu uznává, že její vláda letos zklamala mnoho Němců, usiluje však o opětovné spojení země. Dodává také, že koncem října připravila půdu pro „nový začátek“, když oznámila, že nebude usilovat o funkci kancléřky pro páté funkční období.

Významnou část svého projevu Merkelová věnuje obhajobě mnohostranného přístupu ke globálním problémům. Zvládneme výzvy naší doby pouze pokud budeme držet pohromadě a spolupracovat přes hranice s dalšími, uvádí. Německo od 1. ledna začíná dvouletý mandát nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.

Německo stále cítí dopad rozhodnutí Merkelové z roku 2015 nechat otevřené hranice pro více než jeden milion uprchlíků, kteří většinou utíkají před válkou na Blízkém východě. Nespokojenost s tímto rozhodnutím podpořila vzestup protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD), která se po loňských volbách dostala poprvé do Spolkového sněmu a rozbila politické prostředí v zemi.

Merkelová se vzdala vedení své strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale chce zůstat kancléřkou do konce funkčního období, tedy roku 2021, což ve svém novoročním projevu potvrdila. Nedělní průzkum ukázal, že většina dotazovaných Němců, kteří vyjádřili svůj názor, podporuje, aby zůstala ve funkci až do konce.

Podle svých slov je Merkelová také odhodlána učinit Evropskou unii silnější a schopnou přijímat rozhodnutí. S Británii pak chce udržovat úzkou spolupráci, navzdory jejímu odchodu z EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud