Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Města duchů: Smutný pohled na bývalé bašty Islámského státu, zbyly z nich jen ruiny

Města duchů: Smutný pohled na bývalé bašty Islámského státu, zbyly z nich jen ruiny

Rakká, Mosul, Tall Afar, Fallúdža nebo Ramádí patří mezi města v Sýrii a Iráku, která se podařilo dostat ze spárů Islámského státu. Po těžce vyhraných bitvách, při kterých zemřely tisíce lidí, se původní obyvatelé měst pomalu začínají vracet zpět. Z jejich domova však zbyly jen trosky. Města, kde lidé ještě nedávno bydleli, pracovali a chodili do školy, se změnila v nekonečné ruiny a jejich obnova bude znamenat obrovské investice. Podívejte se, jak irácká a syrská města duchů vypadají po vyhnání radikálů.

Rakká

Dobytí východosyrského města Rakká pro Islámský stát znamená jednu z posledních ran, které brutální teroristickou organizaci postupně srazily na kolena. Konečné vítězství nad radikály ohlásily začátkem tohoto týdne arabsko-kurdské milice SDF, kterým se podařilo hlavní baštu Islámského státu v Sýrii dobýt po čtyřech měsících. Zatímco místní oslavovali, že se konečně zbavili krutovlády radikálů, první pohled na rozbombardované město, který ukázalo video amerického serveru New York Times, přináší velký smutek.

Rakka byla před příchodem Islámského státu v lednu 2014 domovem pro 300 tisíc lidí, od té doby zde zavládl tvrdý režim plný veřejných poprav a násilí. Drtivá většina obyvatel před řáděním radikálů utekla, podle New York Times tak v Rakce zůstalo jen něco kolem 25 tisíc lidí.

Na největší syrskou baštu Islámského státu také mířily údery letecké koalice vedené Spojenými státy. Právě útoky ze vzduchu se na infrastruktuře města podepsaly nejvíc a zanechaly místní obyvatele bez vody i elektřiny. Škody zatím vyčísleny nejsou, Washington už ale přislíbil, že se znovuzavedením základních služeb pomohou.

Mosul

To co pro Islámský stát v Sýrii znamenala Rakká, bylo v Iráku město Mosul. Hlavní bašta radikálů v Iráku, kde v červnu 2014 Islámský stát vyhlásil chalífát, bylo za podpory mezinárodní koalice dobyto letos v červenci. I z Mosulu zbyly převážně jen trosky, situace v západní a východní části druhého největšího iráckého města se však nedá vůbec srovnat.

Zatímco do východní části se už něco mezi 80 a 90 procenty obyvatel vrátilo, západ je téměř neobyvatelný. Právě sem se totiž radikálové po irácké ofenzivě stáhli, západní část města tak zažila devět měsíců brutálních bojů, které srovnaly veškerou infrastruktury se zemí.

Zkáza Mosulu: fotografie před boji a po nichZkáza Mosulu: fotografie před boji a po nichautor: DigitalGlobe

Zdemolovány byly jak nemocnice, tak staletí staré mešity a některé čtvrti byly z mapy dokonce kompletně vymazány. Na zničení města se podílely jak letecké údery, tak samotní radikálové, kteří ke konci bojů volili strategii spálené země. V červnu tak odpálili přes 800 let starou mešitu an-Nurí.

Podle OSN vyjde obnova základní infrastruktury Mosulu na více než miliardu dolarů (asi 23 miliard korun). Stovky tisíc obyvatel západní části města zůstávají mimo domovy a není jasné, kdy se budou moct vrátit.

720p 360p
Trosky Mosulu

Fallúdža

Irácké město Fallúdža bylo jedno z prvních, nad kterými Islámský stát převzal kontrolu. Po měsících tvrdých bojů se podařilo město z rukou radikálů vymanit už v červnu loňského roku. Přestože byla značná část města leteckých úderů ušetřena, Fallúdža utrpěla hodně. Když bylo radikálům jasné, že město nejsou schopni udržet, ničili vše, co mohli. Stejně jako později v Mosulu i tady použily brutální strategii spálené země.

Než radikálové město opustili, poseli ho ukrytými bombami, které zpozdily návrat vysídlených osob. Lidé mají strach, že ne všechna improvizovaná výbušná zařízení, která zde nastražil Islámský stát, nadobro zmizela a mají obavy se do svých domů vrátit.

Město Fallúdža bylo zničeno během bojů, ale vyhnulo se mu masivní bombardováníMěsto Fallúdža bylo zničeno během bojů, ale vyhnulo se mu masivní bombardováníautor: Lenka Klicperová a Jarmila Štuková

Ramádí

Podobný osud jako Fallúdžu dostihl i irácké město Ramádí. Když byl odsud Islámský stát v lednu 2016 vytlačen, zbyla z převážně sunnitského města ruina. Radikálové tu během svého působení okupovali domy, vykopali tunely a nastražili bomby. Před iráckou ofenzivou navíc vyhazovali mosty a další klíčovou infrastrukturu do vzduchu a to, co nezvládl Islámský stát, dokonaly letecké údery mezinárodní koalice. S obnovou Ramádí a Fallúdže však pomáhá OSN, která plánuje na znovupostavení 30 tisíc domovů vynaložit 70 milionů dolarů.

Irácká armáda v RamádíIrácká armáda v Ramádíautor: ctk/AP

Tall Afar a Havídža

Jedním z posledních větších měst, kde Islámský stát držel pozice, byl severoirácký Tall Afar. Město s asi 200 tisíci obyvateli, které bylo šíitskou enklávou v jinak sunnitské části severu země, Islámský stát dobyl v říjnu 2014. Irácké armádě se ho za pomoci kurdských a šíitských milic podařilo získat zpět v srpnu letošního roku. Začátkem října se pak irácké armádě podařilo dobýt i město Havídža v provincii Kirkúk, které bylo poslední baštou islámského státu na severu země.

Boje o Tall Afar v IrákuBoje o Tall Afar v Irákuautor: Reuters

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1