Konec IS je po dobytí Rakky na dosah, vyhráno ale není. Co přinese pád syrské bašty radikálů?

ekb

17. 10. 2017 • 23:23

Po čtyřech měsících tvrdých bojů dnes arabsko-kurdské milice SDF ohlásily konečné vítězství nad Islámským státem ve východosyrském městě Rakka, které bylo hlavní baštou IS v Sýrii. Obyvatelé Rakky si tak mohou po necelých čtyřech letech přísného a často velmi brutálního režimu konečně oddechnout, město je ale v troskách a silně poznamenaným obyvatelům, kteří po vyhlášení chalífátu zažívali teror a museli přihlížet nejedné popravě, bude trvat ještě dlouho, než se z nadvlády radikálů vzpamatují. Jak navíc upozorňují experti, přestože jde o klíčový okamžik symbolizující blížící se konec Islámského státu, vyhráno rozhodně není.

Dobytí asi třísettisícové Rakky pro Islámský stát znamená jednu z posledních ran, které brutální teroristickou organizaci postupně srazily na kolena. Právě Rakka byla spolu se severoiráckým Mosulem hlavními centry chalífátu, který Islámský stát vyhlásil na části území Sýrie a Iráku v červnu 2014. Teroristická organizace tehdy začala fungovat de facto jako stát – měl vlastní soudy, vězení, armádu i razítka. Rakka byla zároveň místem, kam se dostala i řada takzvaných zahraničních bojovníků z Evropy a odkud teroristé plánovali své útoky na Západě.

S nedávným dobytím iráckého Mosulu a dnešním pádem Rakky však radikálové přišli o poslední styčné body, které do nedávna sloužily jako střediska vyhlášeného Islámského státu. Jak pro server Bloomberg řekl Daniel Benjamin, který sloužil jako koordinátor pro boj proti terorismu na ministerstvu zahraničních věcí USA, dnešní vítězství je důležitým symbolem porážky radikálů, „v žádném případě to ale není konec“. Přívrženci Islámského státu se totiž rozutečou a „přejdou zpět na tradičnější teroristické aktivity“.

Před zvýšenou teroristickou aktivitou radikálů, která bude následovat po konci Islámského státu v podobě pseudostátního zřízení, už v minulosti varovala řada odborníků. „Islámský stát se velmi pravděpodobně opět vrátí k osvědčeným praktikám a bude fungovat jako teroristická organizace klasického typu. To znamená, bude ze zapadlých koutů Iráku respektive jiných blízkovýchodních zemí plánovat a organizovat teroristické útoky,“ řekl v červnu pro INFO.CZ novinář se zaměřením na Blízký východ Pavel Novotný.

3311090:article:true:true:true

Osud dvou milionů syrských Kurdů je nejistý

Operace za znovudobytí Rakky z područí Islámského státu zahájily arabsko-kurdské milice Syrské demokratické síly (SDF) za pomoci mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy letos v červnu. Dnešní vítězství je tak vyvrcholením tříměsíční ofenzivy, při které přišlo o život 3250 lidí včetně 1130 civilistů. Jak ale upozorňuje britský deník Independent, síly SDF se zřejmě stanou obětí vlastního úspěchu.

„Kurdové dnes operují v oblastech sunnitských Arabů a nemohou doufat, že si je budou moct trvale udržet,“ píše britský deník. Zatímco doposud bylo hlavní otázkou to, jak porazit Islámský stát, dnes visí otázky hlavně nad tím, co bude s Kurdy, kteří se budou možná snažit udržet část území získaného během války.

Kurdští velitelé tak začínají hovořit o tom, že musí usednout k jednacímu stolu se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Větší hrozbou než syrský režim však pro Kurdy podle Independentu představuje sousední Turecko – právě u jeho hranic se nachází dobytá kurdská území, vznik kurdského kvazi-státu v turecké blízkosti ale Ankara nesnese. Turecko, které má na svém území početnou kurdskou menšinu, totiž proti kurdským snahám o samostatnost tvrdě bojuje.

Obyvatelé Rakky zažívali teror

Ať už bude osud města Rakka jakýkoliv, místní si po téměř čtyřech letech hrůzovlády Islámského státu mohou konečně oddechnout. Město Rakka se dostalo do rukou Islámského státu v lednu 2014, od té doby zde zavládl tvrdý režim. Obyvatelé Rakky museli žít v každodenním teroru plném poprav a sexuálního násilí. Ženy mohly chodit ven výhradně za doprovodu muže a celé zahalené v černé abáje – muslimských šatech dlouhých až na zem. Na přísné podmínky oblékání zde dohlížela morální policie, často složená z partnerek radikálů, které i drobné prohřešky trestaly brutálním způsobem.

„Pokud zde byla například žena s barevnou abájou, ženu i jejího manžela jsme zatkly a vzaly do hisbah vězení,“ popisuje Umm s tím, že byly věznice rozdělené na mužskou a dámskou část. „Ženu jsme svlékly, dokud nebyla jen ve spodním prádle. Pak jsme ji zbily bičem,“ popsala jedna z nich pro americký server Daily Beast.

Dnešní vítězství tak pro místní znamená velkou úlevu, humanitární pracovníci ale mají plné ruce práce. „Vojenská ofenziva v Rakce se možná chýlí ke konci, ale humanitární krize je větší, než kdy jindy,“ řekla pro server Middle East Eye Sonia Khushová z organizace Save the Childern s tím, že obnova města bude vyžadovat obrovské investice.

Pozornost se však musí v první řadě upírat na místní děti. „Mnohé jsou sužovány nočními můrami, protože byly svědky strašlivého násilí, a bude jim proto poskytnuta rozsáhlá psychologická podpora,“ dodává Khushová.

SDÍLET