„Mezinárodní mobilizace“. Madurův pád pokračuje, opoziční předák Guaidó svolává další demonstrace | info.cz

Články odjinud

„Mezinárodní mobilizace“. Madurův pád pokračuje, opoziční předák Guaidó svolává další demonstrace

Šéf venezuelského parlamentu a opozice Juan Guaidó, který se ve středu prohlásil za prezidenta Venezuely, svolal další demonstrace proti socialistickému autoritářskému vůdci Nicolási Madurovi a za konání svobodných voleb na středu a sobotu. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Šéf parlamentu, který je jedinou institucí ovládanou opozicí, vyzval Venezuelany k demonstracím prostřednictvím videa umístěného na twitter. Pokojná mobilizace má podle něj ve středu paralyzovat zemi. Další "velká národní a mezinárodní mobilizace" má následovat v sobotu.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident ve středu při protivládních demonstracích s tím, že hodlá uspořádat nové volby. Učinil tak poté, co parlament předminulý týden označil nový prezidentský mandát autoritářského Nicoláse Madura za nelegitimní. Ten začal 10. ledna, ale opozice, EU a na dvě desítky amerických zemí ho neuznávají, protože vzešel z loňských nedemokratických voleb.

Rusko, Čína, Írán nebo Turecko naopak nadále stojí za Madurem. Evropské mocnosti Madura vyzvaly, aby do týdne vyhlásil svobodné a spravedlivé volby.

Guaidó nedisponuje skutečnou mocí, a proto chce udržet tlak ulice a získat na svou stranu armádu, poznamenala dnes agentura DPA.

Venezuela na kolenouVenezuela na kolenouautor: Info.cz/BBC/Reuters/UNHCR

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud