Mírová jednání o Jemenu zkrachovala, povstalci nedorazili. Zemi už opustily tři miliony lidí | info.cz

Články odjinud

Mírová jednání o Jemenu zkrachovala, povstalci nedorazili. Zemi už opustily tři miliony lidí

Mírové rozhovory o válce v Jemenu, které se měly konat pod záštitou OSN v Ženevě, skončily fiaskem. Zástupci šíitských povstalců totiž k jednání nakonec vůbec nedorazili a delegace jemenské vlády dnes ze Švýcarska odletí předčasně. Informoval o tom zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths.

"Jednoduše jsme neuspěli," uvedl Griffiths, podle nějž ale nejde o zásadní překážku v dalších jednáních. Jednání o řešení konfliktu v Jemenu, během něhož za čtyři roky zemřelo přes 10 000 lidí, mělo začít už ve čtvrtek. Ve čtvrtek ani v pátek ale do Ženevy nedorazili zástupci šíitských povstalců, známých jako Húsíové. Ti tvrdí, že nedostali dostatečné záruky, že se po jednáních budou moci bezpečně vrátit zpět do Jemenu. Podle jemenské vlády jde ze strany povstalců o obstrukce.

Podle jemenské vlády se povstalci zachovali naprosto nezodpovědně a jejich skutečným cílem je "pokus jednání sabotovat". "Pokud to s dosažením míru myslí vážně, měli přijet, i kdybychom nakonec jednali odděleně," řekl dnes na tiskové konferenci před odletem jemenský ministr zahraničí Chálid Jamání.

Griffiths zdůraznil, že povstalci měli dobrou vůli přiletět, nakonec to však nebylo možné. "Byli by rádi dorazili, nedokázali jsme jim však zajistit dostatečně korektní podmínky," uvedl bez dalšího upřesnění na tiskové konferenci.

Válka v JemenuVálka v Jemenuautor: Info.cz

Zvláštní zmocněnec hovořil pouze s jemenskou vládní delegací o humanitární situaci, o znovuotevření letiště v Saná, o vězních v Jemenu a o ekonomické situaci. Povedlo se mu mimo jiné dojednat evakuaci nemocných a zraněných z metropole Saná, kterou ovládají povstalci.

Návrh mírového plánu počítá mimo jiné s tím, že by šíitští povstalci odevzdali své balistické rakety výměnou za ukončení náletů ze strany koalice. Případná dohoda by se měla týkat i ustavení přechodné vlády.

Mírové rozhovory v Ženevě měly být prvním jednáním mezi znepřátelenými stranami konfliktu od roku 2015. Tehdy skončila jednání neúspěchem.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy. Podle OSN tak jde o největší humanitární katastrofu na světě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud