Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo, kde by Putin mohl začít válku proti Západu. Polské Suwalki jsou slabinou NATO

Místo, kde by Putin mohl začít válku proti Západu. Polské Suwalki jsou slabinou NATO

Napříč měří sotva sto kilometrů. Je to pochmurné místo, které doporučují navštívit servery zaměřené na „temnou turistiku.“ Kus země vklíněný mezi po zuby ozbrojené Rusko a jeho věrného běloruského spojence. To jsou východopolské Suwalki, místo, kde by Putin mohl nejpravděpodobněji rozpoutat třetí světovou válku.

Dokument, kterým polská vláda žádá tu americkou o založení stálé vojenské základny US Army, explicitně říká, že Suwalki jsou slabým místem celého východního perimetru NATO. Jde o rovinatý kus země, který dokonale umožňuje rozvinutí operací mechanizovaných jednotek. Stejně o Suwalki hovoří loňský RAND report. Ten popisuje, že pokud by se „nepřátelská moc,“ což v daném kontextu nemůže být nikdo jiný než Rusko, rozhodla v tomto prostoru zahájit vojenské operace, „bylo by problematické je zastavit dřív, než by došlo k rozvinutí a k vytvoření fronty přímo uvnitř NATO.“

To jsou Suwalki, místo, které vojenské stratégy Severoatlantické aliance staví před stejný problém jako během studené války Fuldský průsmyk. „Fuldský problém“ představuje noční můru. Jde o slabé místo v obraně, se kterým nejde dělat nic jiného, než ho obětovat. Pokud by totiž „fulda,“ v tomto případě Suwalki, měla být bráněna, vyžadovalo by to obrovskou koncentraci ozbrojených sil. Ty by musely být statické – a tím pádem by představovaly ideální terč pro náhlý ničivý útok.

Tudy cesta jednoduše nevede – a stratégové Severoatlantické aliance tudíž hledají jiné cesty. Jako nejefektivnější se jeví vytvoření stálé americké základy v prostoru Toruně. Polsko už Spojeným státům nabídlo dvě miliardy dolarů na vytvoření potřebné infrastruktury. Pokud ke vzniku základny dojde, Suwalki přestanou být tak zranitelné. Na druhou stranu by to znamenalo další eskalaci napětí mezi Ruskem a NATO. Není totiž pochyb, že by cynická ruská diplomacie americkou základnu v Polsku prezentovala jako „válečné štvaní“ bez ohledu na to, že pokud je v Evropě aktuálně nějaký agresor, je to zcela zjevně a průkazně právě Rusko.

Že Suwalki z vojenského hlediska představují volnou dálnici do Evropy, ale není jediný problém. Celá oblast totiž historicky náležela k litevskému velkoknížectví, značná část obyvatelstva se hlásí k litevské národnosti a je třeba poznamenat, že mezi Polskem a Litvou existuje množství historických resentimentů. Ty bývají iracionální, ale jak se můžeme sami přesvědčit na sudetském „problému,“ dokáží nadělat spoustu zlé krve. Rusko je přitom mistrem ve zneužívání podobných faktorů pro svoje potřeby.

Litvou navíc vede koridor, kterým Rusko zásobuje svou přezbrojenou kaliningradskou pevnost a vojenský přístav v Baltijsku. To všechno vytváří třecí plochy, z nichž v podstatě kdykoliv může vyletět iniciační jiskra do sudu střelného prachu.

Novinář Benedict Brooks systematicky popsal, jak Rusko od roku 2015 pomocí vojenských cvičení a předvádění vojenské síly na své západní hranici celou oblast udržuje v napětí. „Sledovali jsme ruské operace a dospěli jsme k názoru, že Putinovy ozbrojené síly mohou zaútočit z prostoru Kaliningradu a potom celou kapsu v podstatě uzavřít s využitím sil, které jsou dislokované v prostoru Běloruska,“ citoval Brooks vojenského experta Alexeje Muravjeva z australské Curtinovy univerzity.

To odpovídá také závěrům, ke kterým dospěl štáb velitele amerických ozbrojených sil v Evropě Bena Hodgese. Ten už v roce 2015 oznámil, že nejpravděpodobnějším scénářem je napadení Suwalki pod rouškou vojenského cvičení, které se kvůli „nečekaným občanským nepokojům“ změní v ostré nasazení.

INFOGRAFIKA DNE:autor: info.cz

Reid Standish z The Atlantic v souvislosti s problémem Suwalki poznamenal, že ruská taktika se opakuje podle stále stejného scénáře, ať už jde o Gruzii v roce 2008 nebo Ukrajinu o šest let později. „Stačí jenom poslouchat, jestli si Rusko neodkašlává předtím, než nahlas promluví,“ konstatoval Standish s tím, že takovým odkašláním bylo poslední ruské vojenské cvičení ze série Zapad. Oficiálně se ho účastnilo 13 tisíc vojáků, neoficiálně jich ale bylo až osmkrát víc. To je jasné porušení Vídeňské deklarace, ale především ukazování svalů.

Standish ale jako nejspíš první významný autor přišel s efektivním řešením potenciální hrozby v prostoru Suwalki. Aby bylo Rusko odrazeno od dalších pokusů vyvolat v oblasti napětí, a to pak zneužít jako válečnou záminku, je třeba výrazně změnit rovnováhu sil. Samotná americká základna v Polsku k tomu nestačí. Standish navrhuje, aby se zvýšily zbrojní výdaje skandinávských zemí, zejména pak Norska a Švédska. Otázka ale je, k čemu by v důsledku takové eskalace vedla. Možná by znamenala jenom dočasný odklad střetu, ke kterému stejně musí dojít, jen by při něm bylo pužito víc a ničivějších zbraní.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1