Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na světě je nejvíc migrantů v historii. Evropa ale jejich hlavním cílem není

Na světě je nejvíc migrantů v historii. Evropa ale jejich hlavním cílem není

Počet migrantů ve světě strmě roste, podle Organizace spojených národů (OSN) jejich počet v letošním roce dosáhne 258 milionů. Počet lidí, kteří tak letos žijí v jiné zemi, než ve které se narodili, se tak za poslední čtvrtstoletí zvýšil o takřka sto milionů osob. A přestože si Evropa stýská, že se jí pod současnou migrační vlnou podlamují kolena, ohniska migrační krize jsou jinde ve světě. 

Data už nejspíš lepší nebudou. Agentura OSN, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), odhaduje, že na cestu za lepším životem se aktuálně připravuje dalších 23 milionů lidí. Ačkoliv si ale Evropa v posledních letech stěžuje, jakoby byla jediným kontinentem, který migrační vlna trápí, naprostý opak je pravdou.

Server Deutsche Welle totiž vypočítává světová ohniska, která jsou migrací rovněž zasažená - často výrazněji, než samotná Evropa. Například východ Afriky. Tok lidí, kteří utíkají z občanskou válkou rozervaného Somálska do sousední Etiopie, je neustávající. Ta se ve světovém žebříčku zemí, které hostí největší počet migrantů, proto umístila na pátém místě - za Íránem a Libanonem.

Na svou štědrou politiku vůči uprchlíkům láká migranty z okolních států například i Uganda, kam míří lidé především z Jižního Súdánu a z Demokratické republiky Kongo. Pokud se totiž těmto uprchlíkům a migrantům podaří z konflikty zničených zemí hranici s Ugandou překročit, dostanou tam kus země, který mohou obdělávat.

Mezi další ohniska migrace patří centrální Amerika – proud migrantů a uprchlíků zde směřuje z Latinské Ameriky až do USA, kde většina z nich hledá naději na lepší život. Ačkoliv neexistují přesná data, jak velkému počtu lidí se nakonec podaří mexicko-americkou hranici překročit, podle odhadů žije v USA až 11 milionů lidí, kteří tam jsou nelegálně.

Dalším migrantům a uprchlíkům, kteří do USA míří, hrozí nebezpečí především poblíž hranice USA, kde se dostávají do moci kartelů převaděčů, kterým se nevyplatí říkat "ne". Pokud totiž jejich služby odmítnou, častokrát naleznou svou smrt doslova na prahu země svobody jako varování pro další, kteří by snad za převedení přes hranici nechtěli platit. 

Stále více pak v poslední době sílí migrační proudy i na jihovýchodě Asie, kde se uprchlíci a migranti z Barmy a Bangladéše snaží dosáhnout břehů Thajska, Malajsie a Indonésie. V tomto případě jde především o muslimskou menšinu Rohingů, kterých z Barmy před perzekucemi uteklo již několik stovek tisíc.

Podle údajů OSN v posledních letech rostou čísla nejen migrace světové, ale i té, která se odehrává v rámci hranic jednotlivých států. Počet lidí, kteří jsou migranti uvnitř vlastní země totiž dosáhnul 763 milionů lidí. To znamená, že celkově je tak na světě přes miliardu migrantů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744