Na útok odpovíme mnohonásobným úderem, varoval íránský Chameneí. Balistický program je prý nezbytný | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na útok odpovíme mnohonásobným úderem, varoval íránský Chameneí. Balistický program je prý nezbytný

Na útok odpovíme mnohonásobným úderem, varoval íránský Chameneí. Balistický program je prý nezbytný

 Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes řekl, že Írán bude reagovat, pokud se stane terčem útoku, a to mnohonásobným odvetným úderem. Zdůraznil přitom, že íránský balistický program je nezbytný pro obranu země. Informovala o tom agentura Reuters.

„Teherán zaútočí desetkrát silněji, pokud se stane terčem agrese. Nepřátelé nechtějí, aby byl Írán v regionu nezávislý. Nadále budeme podporovat utlačované národy. Naši odpůrci proti nám zahájili ekonomickou a psychologickou válku a nové americké sankce jsou její součástí,“ uvedl Chameneí v projevu, který odvysílala íránská statní televize.

USA zostřily svůj postoj vůči Íránu kvůli sporu o jeho jaderný program. Nové sankce proti Íránu zaměřily na jednotlivce a firmy, jež financují íránské gardy, na guvernéra centrální banky a také na osoby, které pomáhají šíitským povstalcům v Jemenu.

Rozšíření sankcí je důsledkem toho, že se americký prezident Donald Trump rozhodl odstoupit od mnohostranné dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Ta umožnila zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Íránu v jeho jaderném programu, který byl podle obav Západu zaměřen vojensky. Trump dohodu dlouhodobě kritizoval a mimo jiné poukazoval na to, že se nevztahuje na íránský balistický program. Ostatní signatáři dohody (Británie, Francie, Rusko, Čína, Německo, EU) chtějí ujednání z roku 2015 nadále dodržovat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.