Nahradí Lenina v mauzoleu figurína? Komunisti tvrdí, že návrh uráží cítění věřících | info.cz

Články odjinud

Nahradí Lenina v mauzoleu figurína? Komunisti tvrdí, že návrh uráží cítění věřících

Krajně levicová strana Komunisté Ruska podala žalobu na petrohradského poslance Vladimira Petrova, který navrhl letitou mumii komunistického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina, uloženou v mauzoleu v Moskvě, nahradit figurínou. Podle ruských komunistů prý Petrov urazil cítění věřících, což ruské zákony trestají až šestiletým vězením.

Patriarcha ruských komunistů Lenin je na Rudém náměstí v Moskvě uložen od 20. let minulého století nejprve v dřevěném, později v okázalém mramorovém mauzoleu. Po rozpadu Sovětského svazu stále častěji zaznívají návrhy, aby bylo jeho tělo převezeno do rodinného hrobu v Petrohradu. Podle Kremlu ale není přesun revolucionářova těla na pořadu dne, dokud neodejde pokolení pamětníků.

Výkonný tajemník Komunistů Ruska Sergej Malenkovič v rozhovoru s agenturou RIA Novosti prohlásil, že „stoupence marxismu-leninismu je určitě možné považovat za věřící, protože jejich ideologie má všechny znaky hluboké úcty k osobě zakladatele“.

Proto by prý měl být proti poslanci Petrovovi uplatněn článek trestního zákona, který se týká urážky náboženského cítění.

Mumifikace těla bolševického vůdce stojí stát ročně v přepočtu kolem pěti milionů korun. Obě ruské krajně levicové strany, tedy následnická postsovětská Komunistická strana Ruské federace a menší vzpurná strana Komunisté Ruska, se jakékoli manipulaci s Leninovou mrtvolou zuřivě brání.

Většina Rusů si přitom podle průzkumů přeje, aby Leninovo tělo bylo řádně pohřbeno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud