Navalný je na svobodě. Opozičního vůdce zatkli kvůli další protiputinovské akci | info.cz

Články odjinud

Navalný je na svobodě. Opozičního vůdce zatkli kvůli další protiputinovské akci

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, kterého v sobotu v Moskvě při shromáždění proti prezidentovi Vladimiru Putinovi zadržela policie, je volný. Tento kritik Kremlu o tom dnes informoval na twitteru. Během sobotních demonstracích policisté pozatýkali ve 20 různých městech přes 1600 lidí.

Navalného, který demonstrace svolal, policie propustila krátce po půlnoci. Soud v Moskvě se jeho případem bude zabývat 11. května, napsala agentura DPA. Bude se tam zpovídat z organizace veřejného shromáždění a kladení odporu policii.

Navalnyj a jeho stoupenci chtěli Putinovi sobotní akcí vzkázat, že nemůže v Rusku vládnout jako car. Putin bude v pondělí počtvrté uveden v Kremlu do prezidentského úřadu. V hlavním městě proti demonstrantům těžkooděnci použili rovněž slzný plyn a obušky.

Protesty byly plánovány ve stovce měst od Kaliningradu až po Vladivostok, ne všude ale úřady opoziční akce povolily. Z takových míst pak média hlásila desítky zatčených. Na demonstracích zněla hesla jako „Pryč s carem!“ a „Rusko bude svobodné!“ či „Inaugurace je ostuda“.

V Moskvě bylo podle serveru OVD-Info zadrženo 704 lidí. Policie však uvádí zhruba 300 zadržených. Oficiální počet zadržených v celém Rusku není k dispozici, uvedla agentura AP.

Podle OVD-Info bylo 163 lidí zatčeno v Čeljabinsku. V Jakutsku bylo zatčeno 75 lidí, všichni ale byli po sepsání protokolů propuštěni na svobodu. V Nižním Novgorodě bylo zadrženo 20 osob.

Povolené demonstrace v Jekatěrinburgu, Vladivostoku, Chabarovsku, Južno-Sachalinsku, Irkutsku, Komsomolsku na Amuru či Tomsku se obešly bez zatýkání.

Agentura DPA uvedla, že policie dosud proti příznivcům Navalného nikdy tak tvrdě nezasáhla. Loni v březnu bylo při mohutných protestech, které zorganizoval Navalnyj, zadrženo 1500 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud