Nejen ztracený Jie Ťien-ming. Soud s jeho předskokanem může napovědět o dalším osudu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen ztracený Jie Ťien-ming. Soud s jeho předskokanem může napovědět o dalším osudu

Nejen ztracený Jie Ťien-ming. Soud s jeho předskokanem může napovědět o dalším osudu

Čínská pojišťovna Anbang a čínský konglomerát CEFC. Dvě firmy a dva předsedové – Wu a Jie. Kdysi úspěšní muži s politickými vazbami, kteří teď sdílejí podobný osud - zatčení, zestátnění svých společností a soud. Poslední krok zatím prožívá jen jeden z nich – předseda správní rady Anbang Insuarance Group, Wu Siao-chuej. Proces s ním začal neohlášeně ve středu a jeho výsledek je skoro jistý. Obviněn je z podvodů a zpronevěry. Průběh a výsledek soudního jednání v mnohém napoví, jak to bude dál s vyšetřovaným předsedou CEFC a poradcem prezidenta Zemana Jie Ťien-mingem.

V Šanghaji začal proces s předsedou správní rady pojišťovny Anbang Insurance Group Wu Siao-chuejem. Muž s vazbami na čínské vedení je obžalován z podvodu, zpronevěry a zneužití postavení za účelem osobního obohacení. Podvodně měl získat 65 miliard jüanů, v přepočtu asi 205 miliard korun. Zatčen byl za své údajné přešlapy loni. Podle deníku Financial Times vinu popírá: Wu Siao-chuej, sesazený šéf čínského konglomerátu Anbang řekl u soudu v Šanghaji, že bude čelit všem obviněním.

Podle posledního článku FT svědčí proti Wuovi i jeho sestra. Veřejnost ani média neměly do soudní síně přístup. Kameramani nesměli natáčet ani před budovou soudu. Bližší informace je tak možno získat jen ze strohé zprávy soudu v Šanghaji:

Pan Wu vydával falešné finanční výkazy, marketingové materiály a dokumenty potřebné ke splnění regulačních podmínek, a to proto aby získal souhlas s prodejem těchto produktů. Překročil také limity pro získávání finančních podpory, schválené Komisí pro regulaci pojištění v Číně.

Citlivý případ

Soud začal neočekávaně, bez jakýchkoliv avíz. O procesu informoval krátce jen mikroblog soudního dvora v Šanghaji 1. Diskrétnost je na místě, téma je totiž pro vládu a úřady ožehavé. Wu byl dosud jedním z významných mužů země. Za ženu má vnučku reformátora Teng Siao-pchinga. S “dědečkem” měl prý stejně podnikavého ducha, s byznysem Wu začal v 90 letech. Než se vrhnul na pojišťovnictví, uspěl v automobilovém průmyslu - pracoval pro gigant SAIC Motor, jenž prodával v Číně vozy Volswagen a GM.

Poté začal nabízet lidem prostřednictvím pojistek bezpečí a jistotu - a mnohem víc. Anbang poskytovala služby od životních pojistek, bankovnictví, správy majetku a pronájmů po makléřský servis. Některé typy spekulativních pojistek byly de facto skrytými investicemi s vidinou nadstandardního úročení. Do Wuovy “pojišťovny” investovaly své životní úspory miliony prostých Číňanů.

Právě zapojení drobných střádalů teď čínské orgány předhazují Wu Siao-chuejovi především. Zadlužená firma totiž ohrozila nejen “finanční stabilitu” země, ale ožebračením drobných investorů i stabilitu společenskou. Ta je v komunistické Číně brána natolik vážně, že se jí tam jezdí učit i český prezident Miloš Zeman. Wuovi hrozí za její ohrožení podle některých pozorovatelů až doživotí.

Stejně jako v případě předsedy CEFC Jie Ťien-minga se také Anbang od svého předsedy jasně distancoval. Předseda Wu je podle prohlášení společnosti souzen za své “osobní zločinné chování” a s firmou už nemá její zakladatel nic společného.

Zadlužení investoři

Anbang založil Wu v roce 2004 a ihned začal s agresivní expanzí v branži, kterou do té doby ovládaly státem vlastněné pojišťovny. Postupně společnost zaměstnala přes 30 tisíc lidí a měla 35 milionů klientů. Před pěti lety firma koupila kultovní newyorský hotel Waldorf Astoria či Strategic Hotels & Resorts, oba od známé privatní finanční skupiny Blackstone, jejíž vedení je v čilém styku s představiteli KS Číny. Pod správu státního podniku přešla tato třetí největší pojišťovna v zemi náhle, letos v únoru. Anbang na sociálních sítích tvrdí, že jeho byznys běží v pořádku.

Mezi záhady, které firmu obklopují, patří její nejasné vlastnictví. Financial Times píši o řadě podílníků:

Podle médií vlastní podíly ve společnosti řada akcionářů, příbuzných nebo přátel (pana Wu), pocházející z jeho rodného kraje.

Vláda oznámila, že přebírá kontrolu nad pojišťovnou kvůli ilegálním obchodním praktikám, jež zásadním způsobem ohrozily její platební schopnost, a ovšem vklady drobných investorů. Podobně jako Anbang je na tom řada podobných čínských investorů, vedle CEFC třeba také konglomerát HNA. Stejně tak prodávají svá aktiva a couvají z plánovaných investic. A těžké dny pravděpodobně čekají i další čínské podniky, které mohutně investovaly v zahraničí na základě půjček od čínských státních bank, jež teď nedokáží splácet.

Finanční a politické prohřešky

Soudní řízení s Wu Sio-chuejem v mnohém napovídá další osud (bývalého) předsedy společnosti CEFC a (stávajícího) poradce Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Stejně jako Jie byl Wu původně vyšetřován v neveřejném vnitrostranickém procesu, a teprve poté předán “orgánům činným v trestním řízení”. Z hlediska finačních přehmatů je Wuův případ závažnější, protože zahrnuje “ohrožení společenské stability”, zatímco Jie ohrozil toliko finanční systém.

Na druhé straně má ale Jie oproti Wuovi ještě jeden škraloup, daleko závažnější než ožebračení drobných akcionářů. V listopadu byl v New Yorku zatčen jeho blízký spolupracovník Patrick Ho a obviněn ze systematického korumpování afrických politiků. Korupce v zahraničí čínskému vedení na rozdíl od korupce přímo v Číně nijak zvlášť nevadí - pokud tedy nevyjde najevo. Případ Patricka Ho se široce rozebírá v tisku jako doklad “obchodních” praktik čínských firem při expanzi do zahraničí. A tato publicita vrhá špatné světlo na Si Ťin-pchingovu dominantní politickou iniciativu Pásu a stezky. Navíc je docela možné, že američtí vyšetřovatelé případu Patricka Ho by rádi předsedu Jie vyslechli přinejmenším jako svědka. To by mohlo vynést na světlo další nepříjemné skutečnosti a kompromitovat Pás a stezku. Proto je pravděpodobné, že ať už jsou formální obvinění vůči Jie Ťien-mingovi jakákoliv, na veřejnosti ho hned tak neuvidíme.

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který se zaměřuje na dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

SinopsisSinopsisautor: ...

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.