Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen ztracený Jie Ťien-ming. Soud s jeho předskokanem může napovědět o dalším osudu

Nejen ztracený Jie Ťien-ming. Soud s jeho předskokanem může napovědět o dalším osudu

Čínská pojišťovna Anbang a čínský konglomerát CEFC. Dvě firmy a dva předsedové – Wu a Jie. Kdysi úspěšní muži s politickými vazbami, kteří teď sdílejí podobný osud - zatčení, zestátnění svých společností a soud. Poslední krok zatím prožívá jen jeden z nich – předseda správní rady Anbang Insuarance Group, Wu Siao-chuej. Proces s ním začal neohlášeně ve středu a jeho výsledek je skoro jistý. Obviněn je z podvodů a zpronevěry. Průběh a výsledek soudního jednání v mnohém napoví, jak to bude dál s vyšetřovaným předsedou CEFC a poradcem prezidenta Zemana Jie Ťien-mingem.

V Šanghaji začal proces s předsedou správní rady pojišťovny Anbang Insurance Group Wu Siao-chuejem. Muž s vazbami na čínské vedení je obžalován z podvodu, zpronevěry a zneužití postavení za účelem osobního obohacení. Podvodně měl získat 65 miliard jüanů, v přepočtu asi 205 miliard korun. Zatčen byl za své údajné přešlapy loni. Podle deníku Financial Times vinu popírá: Wu Siao-chuej, sesazený šéf čínského konglomerátu Anbang řekl u soudu v Šanghaji, že bude čelit všem obviněním.

Podle posledního článku FT svědčí proti Wuovi i jeho sestra. Veřejnost ani média neměly do soudní síně přístup. Kameramani nesměli natáčet ani před budovou soudu. Bližší informace je tak možno získat jen ze strohé zprávy soudu v Šanghaji:

Pan Wu vydával falešné finanční výkazy, marketingové materiály a dokumenty potřebné ke splnění regulačních podmínek, a to proto aby získal souhlas s prodejem těchto produktů. Překročil také limity pro získávání finančních podpory, schválené Komisí pro regulaci pojištění v Číně.

Citlivý případ

Soud začal neočekávaně, bez jakýchkoliv avíz. O procesu informoval krátce jen mikroblog soudního dvora v Šanghaji 1. Diskrétnost je na místě, téma je totiž pro vládu a úřady ožehavé. Wu byl dosud jedním z významných mužů země. Za ženu má vnučku reformátora Teng Siao-pchinga. S “dědečkem” měl prý stejně podnikavého ducha, s byznysem Wu začal v 90 letech. Než se vrhnul na pojišťovnictví, uspěl v automobilovém průmyslu - pracoval pro gigant SAIC Motor, jenž prodával v Číně vozy Volswagen a GM.

Poté začal nabízet lidem prostřednictvím pojistek bezpečí a jistotu - a mnohem víc. Anbang poskytovala služby od životních pojistek, bankovnictví, správy majetku a pronájmů po makléřský servis. Některé typy spekulativních pojistek byly de facto skrytými investicemi s vidinou nadstandardního úročení. Do Wuovy “pojišťovny” investovaly své životní úspory miliony prostých Číňanů.

Právě zapojení drobných střádalů teď čínské orgány předhazují Wu Siao-chuejovi především. Zadlužená firma totiž ohrozila nejen “finanční stabilitu” země, ale ožebračením drobných investorů i stabilitu společenskou. Ta je v komunistické Číně brána natolik vážně, že se jí tam jezdí učit i český prezident Miloš Zeman. Wuovi hrozí za její ohrožení podle některých pozorovatelů až doživotí.

Stejně jako v případě předsedy CEFC Jie Ťien-minga se také Anbang od svého předsedy jasně distancoval. Předseda Wu je podle prohlášení společnosti souzen za své “osobní zločinné chování” a s firmou už nemá její zakladatel nic společného.

Zadlužení investoři

Anbang založil Wu v roce 2004 a ihned začal s agresivní expanzí v branži, kterou do té doby ovládaly státem vlastněné pojišťovny. Postupně společnost zaměstnala přes 30 tisíc lidí a měla 35 milionů klientů. Před pěti lety firma koupila kultovní newyorský hotel Waldorf Astoria či Strategic Hotels & Resorts, oba od známé privatní finanční skupiny Blackstone, jejíž vedení je v čilém styku s představiteli KS Číny. Pod správu státního podniku přešla tato třetí největší pojišťovna v zemi náhle, letos v únoru. Anbang na sociálních sítích tvrdí, že jeho byznys běží v pořádku.

Mezi záhady, které firmu obklopují, patří její nejasné vlastnictví. Financial Times píši o řadě podílníků:

Podle médií vlastní podíly ve společnosti řada akcionářů, příbuzných nebo přátel (pana Wu), pocházející z jeho rodného kraje.

Vláda oznámila, že přebírá kontrolu nad pojišťovnou kvůli ilegálním obchodním praktikám, jež zásadním způsobem ohrozily její platební schopnost, a ovšem vklady drobných investorů. Podobně jako Anbang je na tom řada podobných čínských investorů, vedle CEFC třeba také konglomerát HNA. Stejně tak prodávají svá aktiva a couvají z plánovaných investic. A těžké dny pravděpodobně čekají i další čínské podniky, které mohutně investovaly v zahraničí na základě půjček od čínských státních bank, jež teď nedokáží splácet.

Finanční a politické prohřešky

Soudní řízení s Wu Sio-chuejem v mnohém napovídá další osud (bývalého) předsedy společnosti CEFC a (stávajícího) poradce Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Stejně jako Jie byl Wu původně vyšetřován v neveřejném vnitrostranickém procesu, a teprve poté předán “orgánům činným v trestním řízení”. Z hlediska finačních přehmatů je Wuův případ závažnější, protože zahrnuje “ohrožení společenské stability”, zatímco Jie ohrozil toliko finanční systém.

Na druhé straně má ale Jie oproti Wuovi ještě jeden škraloup, daleko závažnější než ožebračení drobných akcionářů. V listopadu byl v New Yorku zatčen jeho blízký spolupracovník Patrick Ho a obviněn ze systematického korumpování afrických politiků. Korupce v zahraničí čínskému vedení na rozdíl od korupce přímo v Číně nijak zvlášť nevadí - pokud tedy nevyjde najevo. Případ Patricka Ho se široce rozebírá v tisku jako doklad “obchodních” praktik čínských firem při expanzi do zahraničí. A tato publicita vrhá špatné světlo na Si Ťin-pchingovu dominantní politickou iniciativu Pásu a stezky. Navíc je docela možné, že američtí vyšetřovatelé případu Patricka Ho by rádi předsedu Jie vyslechli přinejmenším jako svědka. To by mohlo vynést na světlo další nepříjemné skutečnosti a kompromitovat Pás a stezku. Proto je pravděpodobné, že ať už jsou formální obvinění vůči Jie Ťien-mingovi jakákoliv, na veřejnosti ho hned tak neuvidíme.

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který se zaměřuje na dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

SinopsisSinopsisautor: ...

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1